ULUTEK'in Teknopark'a dönüşüm süreci hızlandı

ULUTEK'in Teknopark'a dönüşüm süreci hızlandı
ULUTEK'in Teknopark'a dönüşüm süreci hızlandı
BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Uludağ Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ni (ULUTEK) gerçek anlamda Teknopark'a...

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Uludağ Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ni (ULUTEK) gerçek anlamda Teknopark'a dönüştürebilmek amacıyla yeniden yapılanma çalışmalarını başlattıklarını bildirdi.

Rektörlükten yapılan yazılı açıklamaya göre, ULUTEK'in oluşumunda fiziksel ve işlevsel anlamda bazı yanlışlıklar yapıldığını belirten Ulcay, burayı bilimsel ve teknolojik çalışmaların yapıldığı, projelerin üretilip ticari patentlere dönüştüğü gerçek bir teknoparka dönüştüreceklerini ifade etti.

ULUTEK'in bulunduğu bölgede firmalar için daha cazip ve işlevsel ofislerin olduğu binalar yapılacağını aktaran Ulcay, şunları kaydetti:

"Ülkemizi seviyoruz ve onu kalkındırmak zorundayız. Bunun için de birbirimize güvenip destek vermemiz lazım. Bireysel çalışarak, ülkemizi uluslararası düzeyde rekabet ortamına sokamayız. Birbirimize güvenerek birliği yaparak hedeflerimize ulaşabiliriz. Bu üniversitenin rektörü olarak, öncelikle güven ortamını oluşturmak için üzerime düşeni yapacağım ve bir sinerji oluşturmaya çalışacağım. Teknopark'ı pazarlamak amacıyla ABD 'de iş adamlarıyla görüşmeler yaptım. Burayı Çin 'den daha cezbedici buluyorlar. Bizler de Teknopark'ın en az yüzde 40-50'sini doldurmalıyız ki burayı dünyaya pazarlayabilelim."

Ulcay, Teknopark'ta üretilecek ticari patentleri dünyaya pazarlamak için eski New York State Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Applied Professionals International firmasının yöneticisi Prof. Dr. Güven Yalçıntaş ile protokol imzaladıklarını duyurdu.