Umurbey İpek Fabrikası, ipekli kumaş üretimine başlayacak

Umurbey İpek Fabrikası, ipekli kumaş üretimine başlayacak
Umurbey İpek Fabrikası, ipekli kumaş üretimine başlayacak
- Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe: - "Koza üretimi yapan aile ve kurumlardan toplanan iplikler, fabrikaya getirilecek ve tezgahlarda dokunarak, ipekli kumaş haline gelecek. Daha sonra da o kumaşlar, atölyelerde mamul, hediyelik eşya halini alacak. Burada her türlü ipekli kumaştan üretim yapılacak. Fabrika, Bursa ipeğinin canlanması için dünyada önemli bir merkez olacak"

BURSA (AA) - Gemlik ilçesindeki Umurbey İpek Fabrikası, restorasyonunun tamamlanmasının ardından ipekli kumaş üretimine başlayacak.

Yenileme çalışmaları süren fabrikada incelemelerde bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa ipeğinin burada aslına uygun olarak tekrar mamul haline getirileceğini söyledi.

Altepe, Bursa ipeğinin eski günlerindeki canlılığına kavuşması için bir takım çalışmalar yürüttüklerini belirterek, "Yumuşaklığı ve rengiyle dünyaya nam salan, uzun bir süre sarayların başlıca tercihi olan ve kendisinden gümrük alınmayan Bursa ipeğinin tekrar eski günlerine döndürülmesi için bundan 50 yıl öncesine kadar ipekten mamuller üreten Umurbey İpek Fabrikası'nı yeniliyoruz" dedi.

Fabrika, yıllarca ipekli kumaşlar üretildiğini anlatan Altepe, şunları kaydetti:

"Buradan tüm dünyaya ipek satışı yapıldı. Şimdi bu eser, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk günkü orijinal haline dönmesi için restore ediliyor. Bina, komple yenilendi. Çatısından zeminine, duvarlarından işlemelerine kadar gerekli her türlü işlem yapıldı. Terk edilen bu alan, yaptığımız çalışmalar neticesinde özgün haliyle ipekli kumaş fabrikasına döndürülecek. Bursa ipeğinin canlandırılmasına yönelik çalışmaların odak noktası, Umurbey İpek Fabrikası olacak. Koza üretimi yapan aile ve kurumlardan toplanan iplikler, fabrikaya getirilecek ve tezgahlarda dokunarak, ipekli kumaş haline gelecek. Daha sonra da o kumaşlar, atölyelerde mamul, hediyelik eşya halini alacak. Burada her türlü ipekli kumaştan üretim yapılacak. Fabrika, Bursa ipeğinin canlanması için dünyada önemli bir merkez olacak."