Üniversite öğrencilerine "partner şiddeti" uyarısı

Üniversite öğrencilerine "partner şiddeti" uyarısı
Üniversite öğrencilerine "partner şiddeti" uyarısı
BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Öğrenci Danışma Merkezi'nde görevli Dr. Ebru Çavun, öğrencilerin yaşları nedeniyle ruh halinin çabuk...

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Öğrenci Danışma Merkezi'nde görevli Dr. Ebru Çavun, öğrencilerin yaşları nedeniyle ruh halinin çabuk değiştiğini belirterek, bu dönemde onlara destek olunması gerektiğini bildirdi.

Rektörlükten yapılan yazılı açıklamaya göre, UÜ Eğitim Fakültesi Uğur Mumcu Salonu'nda öğrencilerin katılımıyla düzenlenen seminerde Çavun, öğrencilerin hem aileleri hem de öğretmenleri için değerli olduğunu belirtti.

Çavun, şunları kaydetti:

"Sormak istediğiniz sorular, paylaşmak istediğiniz dertleriniz olabilir ve etrafınızda bunları anlatacak yeterince güvendiğiniz kişiler bulunmayabilir. Biz sizin sırdaşınız, yol göstereniniz olalım, siz de problemleriniz nedeniyle eğitiminizi aksatmayın. Herhangi bir sorununuz olsun ya da olmasın, tüm danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak istediğinizde bizler yanınızdayız. Yanlış arkadaşlar edinmiş olabilirsiniz. Öncelikle şiddetin farkına varalım. Şiddet, kadını kontrol etmeye yönelik davranışlarla kendini hissettirmeye başlar. Öncelikle kadın arkadaşlarıyla görüşmesini engellemek, kıyafetlerine karışmak, kadının kendi ailesiyle görüşmesini sınırlamak, kadının her zaman nerede olduğunu bilmek istemek, para konusunda güvensizlik, sadakatsiz olmakla suçlamak gibi davranışlarla başlar. Daha sonra şiddete doğru gider. Bunların şiddet olduğunun birçok kimse farkında değil ya da kanıksamış. Etrafınızda böyle davranan kişiler varsa dikkatli olun. Şiddetin boyutunun nereye kadar gideceğini tahmin edemezsiniz."