UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Türkel:

UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Türkel:
UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Türkel:
"-Ne yazık ki Bursalı kurumlarımız ellerinin altındaki UÜ yerine başka şehirlere giderek analiz yaptırıyorlar. Bursa'daki kurumlarımızın bu konuda daha duyarlı olmalarını bekliyoruz"

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sezai Türkel, "Ne yazık ki Bursalı kurumlarımız ellerinin altındaki UÜ yerine başka şehirlere giderek analiz yaptırıyorlar. Bursa'daki kurumlarımızın bu konuda daha duyarlı olmalarını bekliyoruz" dedi.

Türkel, yaptığı yazılı açıklamada, Bursa'nın önemli bir gıda ve tarımsal üretim merkezi olduğunu belirtti. Bu alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların mutlaka genetik uzmanlarını istihdam etmesinin sağlanması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Gemlik Limanı var. İthalat, ihracat yapılıyor ama limanlarda genetik uzmanı yok. Oysa pirinç ithal etseniz, bunun analiz edilmesi gerekiyor. Yurt dışından fasulye satın alındı diyelim, bunun Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) olup olmadığının analizinin yapılması şarttır. Bırakın onları, Bursa'da yemeklik zeytinle yağlık zeytini ayırt edecek genetik uzmanı yok. Ne yazık ki Bursalı kurumlarımız ellerinin altındaki UÜ yerine başka şehirlere giderek analiz yaptırıyorlar. Bursa'daki kurumlarımızın bu konuda daha duyarlı olmalarını bekliyoruz." 

GDO'lu gıdalar ve olumsuz çevre koşulları nedeniyle moleküler biyoloji ve genetik alanında bazı testlere daha büyük ihtiyaç duyulduğunu belirten Türkel, bu açığı kapatmak amacıyla kontenjanların yüzde 100 artırıldığını kaydetti.

Türkel, pek çok üniversite mezununun bulma konusunda problem yaşadığını ancak bu bölümden mezun olan öğrencilerin çok avantajlı olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

" Milli Eğitim Bakanlığı  bölüm mezunlarına 'Sağlık Alan Öğretmeni' olma hakkı tanıyor. Ülkemizde sağlık alanında pedagojik formasyon eğitimi veren 7 üniversite var. Bu üniversitelerden birisi de UÜ'dür. Alınacak pedagojik formasyon ile bölüm mezunları için sağlık meslek liselerinde görev yapmanın mümkün olabilecek. Gıda Tarım Bakanlığından izin alınarak kurulan ağırlıklı olarak GDO'lu yiyecek analizlerinin yapıldığı özel gıda analiz laboratuvarlarında çalışma hakları var. Diğer yandan mezunlar, Adli Tıp alanında da istihdam ediliyor."

Türkel, çift diploma programı çalışmalarının olduğunu belirten Türkel, iki artı iki programı ile iki yıl Türkiye 'de, iki yıl da Avrupa 'da bir üniversite okuyarak öğrencilerin çift diploma alabilmesi için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü kaydetti.