UÜ Tıp Fakültesi Nöroşirürji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yılmazlar:

UÜ Tıp Fakültesi Nöroşirürji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yılmazlar:
UÜ Tıp Fakültesi Nöroşirürji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yılmazlar:
- "Bel fıtığı çocuklarda da görülebiliyor. Bunda beslenme bozuklukları ve obezite en büyük etken"

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Nöroşirürji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Yılmazlar, ergenliğe ulaşmış, 16-17 yaş grubundaki çocuklarda da bel fıtığı görülebildiğini söyledi.

Yılmazlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı araştırmalarda bel fıtığı görülme yaşının çocuklara kadar düştüğünü anlattı.

Anne ve babaların, çocuklarının bel ve boyun sağlığına önem göstermesi gerektiğini vurgulayan Yılmazlar, şunları kaydetti:

"Bel fıtığının birçok nedeni olabiliyor. Toplumun her kesiminde bel fıtığını görebiliyoruz. Bel fıtığı çocuklarda da görülebiliyor. Bunda beslenme bozuklukları ve obezite en büyük etken. Ergenliğe ulaşmış, 16-17 yaş grubunda da bunları görebiliyoruz. 14-15 yaş grubunda da var. Aileler öncelikle çocuklarının hakikaten sigara hususunda çok hassas olmaları gerekiyor. Son çalışmalarda bunu literatürde de  görmeye başladık. Çocuklarda da görmeye başladık. Sigara, çocukların bulunduğu yerde asla içilmemeli. Çocuklarda bel fıtığı görülmesinde beslenme bozuklukları ve obezite en büyük etken."

Çocuklarda bel fıtığı görülmesinde ağırlık taşımanın etkisinin az olduğuna değinen Yılmazlar, ağırlık kaldırmanın kontrollü yapıldığında herhangi bir zarara yol açmayacağını sözlerine ekledi.