UÜ Tıp Fakültesi Nöroşirürji Kliniğinin akredite başarısı

UÜ Tıp Fakültesi Nöroşirürji Kliniğinin akredite başarısı
UÜ Tıp Fakültesi Nöroşirürji Kliniğinin akredite başarısı
- UÜ Tıp Fakültesi Nöroşirürji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yılmazlar: - "Tıp Fakültesi Nöroşirürji Kliniği, Avrupa Nöroşirürji Birliği tarafından akredite edildi. Bu şu anlama geliyor; Beyin Cerrahisi Bölümü, Avrupa standartlarında bir eğitim verebiliyor"

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroşirürji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Yılmazlar, "Tıp Fakültesi Nöroşirürji Kliniği, Avrupa Nöroşirürji Birliği tarafından akredite edildi. Bu şu anlama geliyor; Beyin Cerrahisi Bölümü, Avrupa standartlarında bir eğitim verebiliyor" dedi.

Yılmazlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nin Güney Marmara Bölümü'ne hitap eden bir fakülte olduğunu belirterek, çok fazla sayıda hastalarının olduğunu söyledi.

UÜ'nün büyük başarılara imza attığını vurgulayan Yılmazlar, şunları kaydetti:

"UÜ Tıp Fakültesi Nöroşirürji Kliniği, Avrupa Nöroşirürji Birliği tarafından akredite edildi. Bu şu anlama geliyor; Beyin Cerrahisi Bölümü, Avrupa standartlarında bir eğitim verebiliyor. Bizim burada uzman olan beyin cerrahları Avrupa'da hiçbir sorun yaşamadan uzman olarak çalışabilecek. Tabii bu, üniversitemiz ve fakültemiz açısından çok önemli bir durum. Bu akredite, Avrupa'da 16 bölüme verilmiş ve bunlardan biri de biziz. Bu, kliniğimizde verilen eğitimin Avrupa standartlarında olduğunun da bir göstergesidir. Bu akreditenin zorlu bir süreci var, 4 yılda bir veriliyor, çok sıkı denetimlerden sonra verilen bir belgedir. Verildikten sonrada ilgili kurumlarca eğitim aynı standartlarda veriliyor mu diye de denetleniyoruz." 

Avrupa Nöroşirürji Birliğinin akredite verdiği ilk üniversitenin UÜ olduğunu dile getiren Yılmazlar, üniversitede bölümlerine gelen asistanların eğitimlerini sürdürebileceği güzel bir ortam bulunduğunu ifade etti.

Üniversitede ameliyathaneden kliniklere kadar her imkanın bulunduğuna değinen Yılmazlar, "Şu an tek sıkıntımız asistan azlığı. Kadro genişletildiği durumda hem hastalarımıza hem de bilime katkımız daha çok olacaktır" diye konuştu.