UÜ ve İŞKUR'dan öğrencileri meslek sahibi yapacak protokol

UÜ ve İŞKUR'dan öğrencileri meslek sahibi yapacak protokol
UÜ ve İŞKUR'dan öğrencileri meslek sahibi yapacak protokol
BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) ile İŞKUR İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle staj yapmak için başvuran tüm UÜ öğrencilerine bu...

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) ile İŞKUR İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle staj yapmak için başvuran tüm UÜ öğrencilerine bu süreçte firmalarda maaş ve sigorta imkanı sağlanacak.

UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, rektörlük binasında gerçekleştirilen protokolün imza töreninde yaptığı konuşmada, iki yıl boyunca geçerli olacak protokolle fakülte ve yüksek öğretim öğrencilerinin istenilen düzeyde mesleki tecrübe kazanmasını hedeflediklerini söyledi.

Projenin fırsatlarından tüm UÜ öğrencilerinin yararlanabileceğini anlatan Ulcay, şunları kaydetti: 

"Sayı konusunda bir limit yok. İŞKUR tarafından kurulan kariyer merkezleri, öğrencilerimizin irtibat noktası olacak. Firmada çalışacak öğrenci sayısı, firma çalışanlarının yüzde 10'unu geçemeyecek. Firma açısından en ufak bir maddi yükümlülük de olmayacak. Öğrenci de kendini firmaya gösterme fırsatı bulacak. Böylece öğrencilerimizin tecrübesiz yetişmesinin önüne geçebileceğiz."

İŞKUR İl Müdürü Kasım Tilki de İŞKUR Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan "İşbaşı Eğitim Programları" kapsamında imzalanan protokolün hayırlı olmasını diledi.

Proje sayesinde işverenlerin ihtiyaç duyduğu elemanları kendi bünyelerinde ve masrafsız yetiştirebildiklerini belirten Tilki, projeyle ilgili tüm giderlerin 6 ay boyunca devlet tarafından finanse edildiğini dile getirdi.

Tilki, sigortalı iki kişi çalıştıran bir kurumun üçüncü işçi giderlerini İŞKUR'un karşıladığını ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Bursa'da yaklaşık 700 bin sigortalı çalışan kaydı var. Buna göre, 70 bin kişi bu hizmetten faydalanabilir. Ancak bu kontenjan kullanılamıyor. Bizim üniversite ile imzaladığımız protokol, esasen işverenle bir anlaşmadır. Biz, onlardan çalışanların tüm dokümanlarını alıyoruz ve kayıtlarımıza işliyoruz. İşveren, 6 ay süre boyunca aldığı çalışanı istediği gibi işten çıkaramıyor. Bu yöntem ile İşbaşı Eğitim Programı ile işe giren arkadaşımız, süre bittiğinde boş yere işsiz kalmamış oluyor. İmzalayacağımız protokol sayesinde de öğrencilerimiz işbaşı yapacakları firmalarda günde en az 5, haftada en fazla 45 saat çalışabilecek. Alacağı ücret de attığı imza karşılığı, asgari ücret üzerinden hesaplanarak ödenecek."