"Uyarılar etkili oldu, karbonmonoksit zehirlenmesi vakaları azaldı"

"Uyarılar etkili oldu, karbonmonoksit zehirlenmesi vakaları azaldı"
"Uyarılar etkili oldu, karbonmonoksit zehirlenmesi vakaları azaldı"
- Lodostan kaynaklanan zehirlenme vakalarının yoğun olarak görüldüğü Bursa'da, İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde bilgilendirme çalışmaları yürütülüyor - İl Sağlık Müdürü Akan: "Camilerin çıkışında stantlar açıyoruz ve broşürler dağıtıyoruz. İl Müftülüğümüzle ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Hutbe ve vaazlarda zaman zaman gündeme alıyoruz. Minibüs duraklarında bu konuyu yoğun bir şekilde paylaşıyoruz" - "Bütün bu girişimlerimiz sonucunda zehirlenmelerde ciddi bir azalma söz konusu. Önceki yıllara göre yapılan bu çalışmalar neticesinde ciddi bir azalmanın olduğunu gördük"

BURSA (AA) - Türkiye 'de, lodostan kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerinin en fazla görüldüğü kentlerden Bursa'da, İl Sağlık Müdürlüğü ile diğer ilgili kurumların uyarıları sonucu bu tür vakalarda önceki yıllara göre azalma kaydedildi.

İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa'nın, karbonmonoksit gazından zehirlenmelerin en çok yaşandığı kentlerden biri olduğunu hatırlattı.

Kış mevsimi başlayınca lodosa bağlı zehirlenmelerle karşılaşıldığını anlatan Akan, şöyle devam etti:

" Uludağ 'ın eteğinde olan kentimizde maalesef karbonmonoksit zehirlenmelerini yoğun bir şekilde yaşıyoruz. Her yıl ekim ayından itibaren yüzlerce vatandaşımız acil servislere başvuruyor. Maalesef istemesek de bazılarını kaybettiğimiz söz konusudur. Durum böyle olunca İl Sağlık Müdürlüğü olarak bunlarla ilgili tedbirler aldık. Son üç yıldır yoğun bir şekilde tedbirlerimizi gündeme alıyoruz ve vatandaşlarımızı sürekli uyarıyoruz. Bir defa karbonmonoksit zehirlenmesinin ne olduğunu vatandaşlarımıza tam olarak anlatmamız gerekiyor. Vatandaş bunu iyi bir şekilde öğrenmeli ve ona göre tedbir almalı. Bu kapsamda gerek yazılı gerekse görsel medyada çeşitli etkinlikler yaptık. Spot filmler hazırladık, yerel televizyon kanallarında zaman zaman bunları yayınlatıyoruz."

Vatandaşları bilinçlendirmeye çalıştıklarını dile getiren Akan, bazen yazılı ve raporlarla bu duruma dikkati çektiklerini belirtti.

İlçelerde ev ziyaretlerinde bulunup bu konuyu anlattıklarını bildiren Akan, "Camilerin çıkışında stantlar açıyoruz ve broşürler dağıtıyoruz. İl Müftülüğümüzle ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Hutbe ve vaazlarda zaman zaman gündeme alıyoruz. Minibüs duraklarında bu konuyu yoğun bir şekilde paylaşıyoruz. İlgili yerlere afişler asıyoruz" ifadesini kullandı.

Akan, çalışmalarının ekim-mart aylarında özellikle Gürsu, Kestel ve Yıldırım ilçelerinde yoğunlaştığı bilgisini verdi.

- Baca temizliğinin önemi

Zehirlenmelerle ilgili çalışmalarının sonuçlarını almaya başladıklarına değinen Akan, şunları kaydetti:

"Bütün bu girişimlerimiz sonucunda zehirlenmelerde ciddi bir azalma söz konusu. Önceki yıllara göre yapılan bu çalışmalar neticesinde ciddi bir azalmanın olduğunu gördük. Vatandaşlar bilinçlendikçe, bu konuya eğildikçe gerçekten de karbonmonoksit zehirlenmelerinde ciddi bir gerilemenin olduğunu ortaya çıkardık. Bu da bizi mutlu etti. Yüzde 30 seviyelerinde geçen yıllara oranla azalma söz konusu. Demek ki bu yapılan çalışmalar bir işe yarıyor ve bu da bize umut veriyor. Bundan sonraki süreçte de bu tür çalışmaları da daha aktif, yoğun bir şekilde işledik işlemeye devam edeceğiz. İnşallah bu zehirlenmeler daha da azalır."

Özcan Akan, vatandaşların zehirlenmelerin önüne geçebilmek için bazı önlemler alabileceğini aktardı.

Baca temizliğinin önemine işaret eden Akan, "Yaz dönemi başlıyor. Şimdi baca temizlemenin tam sırası. Vatandaşlarımızın, mevsim başlamadan tüm bacalarını usulüne uygun bir şekilde, ilgili mevzuata göre yeniden yaptırması, baca temizliğine önem göstermesi gerekiyor. Uyarıcı sensörleri de ihmal etmesinler" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Uludağ

  ,

  kış

  ,

  zaman