Yaralı kediye kemik nakli

Yaralı kediye kemik nakli
Yaralı kediye kemik nakli
- Bir aracın çarpması nedeniyle yaralanan kedi, Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi'nde 7 ay süren özel bakım ve kemik nakliyle yeniden yürümeye başladı - Veteriner Hekim Yazıcı: "Sağ arka ayaktan aldığımız iki kemiği, deri olan kısma yerleştirdik. Derinin alt tabakasındaki parçayı da kaydırarak ona yeniden bir ayak yaptık"

BURSA (AA) - VOLKAN BAYRAKTAR - İSMAİL ERSAN - Bursa'da, bir aracın çarpması nedeniyle yaralanan ve patilerinden (ön ayak) biri kopmak üzere olan "Künefe" adlı kedinin, arka ayaklarından birinden alınan kemiğin nakledilmesinin ardından özel bakımla 7 ayda yeniden yürümesi sağlandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 7 ay önce bir aracın çarpması nedeniyle yaralanan kedi, bir vatandaş tarafından Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi'ne getirildi.

Patisi kopan ve Künefe adı verilen kedi, özel bakım uygulanarak ameliyata alındı. Bu hayvan, arka ayağından alınan iki parmağın patisine nakledilmesiyle tekrar yürümeye başladı.

İyileşmesi aylar süren kedinin sahiplendirilmesi için çalışma başlatıldı.

Merkezde görevli Veteriner Hekim Ayşe Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Künefe'nin ilk muayenesinde, yürüyememe tehlikesi bulunduğunu belirlediklerini söyledi.

Hayvanın patisini sadece deri parçasının tuttuğunu belirten Yazıcı, şöyle devam etti:

"Künefeye tekrar yürüme şansı verebilmek için sağ arka ayaktan aldığımız iki kemiği, deri olan kısma yerleştirdik. Derinin alt tabakasındaki parçayı da kaydırarak ona yeniden bir ayak yaptık. Çalışıp çalışmayacağı konusunda da şüphelerimiz vardı. O yüzden çok uzun bir rehabilitasyon süresi geçirdik. Şu anda Künefe yürüyor. Künefe'nin bu şekilde yürüyebileceğinden şüphemiz vardı ama durumunu toparladı, şimdi sağlıklı."

Tedavi sürecinden sonra şimdiki amaçlarının, Künefe'yi sahiplendirmek olduğunu anlatan Yazıcı, hayvanseverlerin kendileriyle irtibata geçmesini istediklerini bildirdi.

- Künefe adı, rengi ve yalnızlığa uygun mizacından verildi

Yazıcı, kediye Künefe adını, rengi ve yalnızlığa uygun mizacından dolayı verdiklerini belirtti.

Bu kedinin, diğer hemcinsleriyle anlaşamadığını aktaran Yazıcı, "Renk olarak künefe tatlısına çok benziyor. Diğer kedilerden kendini ayrı tutuyor. Künefe tatlısının da tek başına yendiği zaman lezzetli olduğunu biliyoruz. Tek başına, aktif ve agresif yaşamayı seven bir kedi olduğu için adını Künefe koyduk ve o şekilde de kaldı" diye konuştu.

Künefe'nin, sağlıklı bir şekilde yürümeye devam ettiğini dile getiren Yazıcı, durumu böyle bir tabloya dönüştüğü için ekibiyle çok mutlu olduklarını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Nilüfer

  ,

  kedi

  ,

  zaman