"Yeni yüzyıl kadınların yüzyılı olacak"

"Yeni yüzyıl kadınların yüzyılı olacak"
"Yeni yüzyıl kadınların yüzyılı olacak"
- KAGİDER Başkanı Oktar: - "Son 5 yılda Türkiye'deki kadın girişimciliğinin yüzde 20 arttığını görüyoruz''

BURSA (AA) - Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar, Türkiye'de kadın girişimci sayısının son 5 yılda yüzde 20 arttığını ve 105 bine ulaştığını söyledi.

TOBB Bursa Kadın Girişimciler İl Kurulu ve Bursa İş Kadınları Derneğinin (BUİKAD) işbirliğiyle Bursa'da bir otelde düzenlenen "KAGİDER ?B2B İşbirliği Güç Birliği İş Günleri Fuarı"na katılan Oktar, kadınların sesinin artık daha güçlü çıkmaya başladığını aktardı.

Yeni bir çağa girildiğini savunan Oktar, "Yeni yüzyıl kadınların yüzyılı olacak. Kadınların biraz daha etkin olması gerekiyor. Çünkü yıl 2015. Türkiye'de kadın girişimci sayısı 105 bin. Bazen şirketler eşlerin veya kızların üzerine kurulmuş olabiliyor veya kadınlar ortak olabiliyor. Son 5 yılda Türkiye'deki kadın girişimciliğinin yüzde 20 arttığını görüyoruz" dedi.

Oktar, son çıkan yasaların kadınları son derece iyi desteklediğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Dört kadın girişimcimiz ödüle layık görüldü. Örneğin Ankara'da yaşayan bir kadınımız müze yapıyor. Bir diğer ödüle layık görülen girişimci, engelli rampası yapıyor. Biliyorsunuz Türkiye'de bir yerden bir yere engelliyseniz gitmek çok zor ve taşınabilir portatif engelli rampası oluşturuyor. Kendisinin hedefi fabrikayı açıp bu ürünü ?yurtdışına yollamak, dolayısıyla bu önemli başarılardan biri. Yine tamamen yatan bebeğe yönelik özel bir dokumayla üretim yapan bir kadın girişimcimiz var. Kendisi perakende değil, aynı zamanda üretimde de çok etkin. Son olarak da kaz yetiştirerek bir ilin rengini değiştiren kaz evi sahibimiz var. Bu çok önemli. Fark yaratan, katkı sağlatan, bölgesini ve çevresini değiştiren kadın girişimciler var.''

Oktar, daha sonra fuara katılan girişimci kadınlarla görüştü.