Yıldırım Belediye Başkanı Edebali'den "karbonmonoksit" uyarısı

Yıldırım Belediye Başkanı Edebali'den "karbonmonoksit" uyarısı
Yıldırım Belediye Başkanı Edebali'den "karbonmonoksit" uyarısı
BURSA (AA) - Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, ilçe halkına karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulundu.Yıldırım, yazılı...

BURSA (AA) - Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, ilçe halkına karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulundu.

Yıldırım, yazılı açıklamasında, özellikle kış aylarında artan ısınma ihtiyacı doğrultusunda karbonmonoksit zehirlenmeleri görülebildiğini hatırlattı.

Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin bulunmaması nedeniyle fark edilmeyen karbonmonoksit gazının ölümlere varan sonuçlar doğurabildiğini vurgulayan Edebali, şunları kaydetti:

"Özellikle havaların soğuması ile artan soba kullanımı zehirlenme vakalarını artırmaktadır. 'Sessiz katil' olarak anılan karbonmonoksit konusunda vatandaşlarımızın dikkatli olmasını istiyoruz. Yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba ve de baca zehirlenmeleri özellikle son günlerde Yıldırım genelinde de yaşandı. Alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Alınabilecek basit ve önemli önlemlerle bu gibi üzücü olayların önüne rahatlıkla geçebiliriz." 

Bursa'nın bir "lodos şehri" olduğuna dikkati çeken Edebali, alınacak basit önlemlerle insan hayatına mal olacak hataların önüne geçilebileceğini ifade etti.