Yunanistan'daki mali kriz

Yunanistan'daki mali kriz
Yunanistan'daki mali kriz
- Balkanlarla Sürekli İşbirliği ve Temas Derneği Başkanı Adiloğlu: - "Batı Trakya'da çok sayıda soydaşımız var. Diğer etkin gruplardan dindaşlarımız da Yunanistan'da yaşıyor. Yüzyıllar boyu birlikte yaşadığımız, komşumuz Yunanistan'ın ekonomik zorluklar içinde olması bizi mutsuz ediyor"

BURSA (AA) - Balkanlarla Sürekli İşbirliği ve Temas Derneği Başkanı Ali Sait Adiloğlu, Yunanistan'daki mali krize ilişkin, "Batı Trakya'da çok sayıda soydaşımız var. Diğer etkin gruplardan dindaşlarımız da Yunanistan'da yaşıyor. Yüzyıllar boyu birlikte yaşadığımız, komşumuz Yunanistan'ın ekonomik zorluklar içinde olması bizi mutsuz ediyor" dedi.

Adiloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye 'nin, bölgesindeki tüm ülkelerin ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda gelişmiş olmasını istediğini, bu anlamda geride olanlara da her türlü desteği verdiğini söyledi.

Yunanistan'ın yaşadığı ekonomik krize en çok üzülen ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini ifade eden Adiloğlu, bu konuda hükumetten, destek verilebileceğine ilişkin açıklamalar yapıldığını hatırlattı.

Adiloğlu, pek çok ülkenin vatandaşının Yunanistan için yaptırdıkları tatil rezervasyonlarını iptal ettirdiği yönündeki haberlere değinerek, buna karşın Türkiye'den turistik ziyaretlerde azalma değil artış kaydedildiğini aktardı.

Herhangi bir Balkan ülkesinde yaşanan olumsuzluğun, "domino etkisi"yle tüm bölgeye yayıldığını vurgulayan Adiloğlu, şöyle konuştu:

"Balkanlar çok kozmopolit bir bölge. Bu bölgenin her köşesinde bir Türk, Arnavut, Sırp, Makedon, Yunanlı, Bulgar, Boşnak veya diğer ırktan, farklı dinlerden insanlar bulmak mümkün. O nedenle tüm ülkeler arasında bir akrabalık, kan bağı var. Yunanistan'ın yaşadığı ekonomik sorun, diğer tüm ülkelerde de neredeyse aynı sıcaklıkta hissediliyor. Balkanları Evlad-ı Fatihan olarak gören Türkiye, Yunanistan'ın ekonomik anlamda düzlüğe çıkmasını diğer Avrupa ve dünya ülkelerden çok daha fazla istiyor. Batı Trakya'da çok sayıda soydaşımız var. Diğer etkin gruplardan dindaşlarımız da Yunanistan'da yaşıyor. Yüzyıllar boyu birlikte yaşadığımız, komşumuz Yunanistan'ın ekonomik zorluklar içinde olması bizi mutsuz ediyor. Yunanistan'ın ekonomik anlamda bir an önce toparlanmasını arzuluyoruz."

Dernek olarak, diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi Yunanistan'da da temaslarda bulunduklarını dile getiren Adiloğlu, bölgeye yatırım yapmak, Osmanlı'dan kalma tarihi bir yapıyı restore etmek veya düzenlenen eğitim çalışmalarına katkı sağlamak isteyen olursa tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.