Zeytinlikte Roma dönemine ait lahitin bulunması

Zeytinlikte Roma dönemine ait lahitin bulunması
Zeytinlikte Roma dönemine ait lahitin bulunması
- İznik'te, kazı yapılarak çıkarılan lahit müzeye taşındı

BURSA (AA) - Bursa'nın İznik ilçesinde, bir zeytinlikte bulunan ve Roma dönemine ait olduğu belirtilen mermer lahit çıkarılarak müzeye götürüldü.

İznik-Hisardere Mahallesi yolundaki bir zeytin tarlasında bulunan ve bin 800 yıllık olduğu değerlendirilen lahit, görevliler tarafından çıkarıldı.

Değerli bir mermer taştan yapıldığı belirlenen lahitin kapak bölümünde, köşelerden uzanan nilüfer çiçeğinin içinde Eros kabartmaları ve aslan kafası figürleri yer alıyor. Bir kadın mezarını çevrelediği tahmin edilen lahitin yanlarında ise erkek ve kadın figürleri bulunuyor.

İznik Müze Müdürlüğüne götürülen lahitle ilgili detaylı resmi açıklamanın daha sonra yapılacağı belirtildi.

İlçede, 19 Kasım'da Hisardere yolu Kayaarkası mevkisinde Hatice Sürek'e ait zeytinlikte tarihi kalıntılara rastlanması üzerine durum İznik Müzesi yetkililerine bildirilmişti. Savcılıktan alınan izinle müzede görevli arkeologlar gözetiminde söz konusu bölgede başlatılan kazıda, 30 santimetre derinlikte lahit ortaya çıkarılmıştı. Ağırlığı yaklaşık 7 ton olarak tahmin edilen lahitin üst bölümündeki kırığın, define arayanlar tarafından lahit açılırken oluştuğu iddia edilmişti.