"100 Yıl Sonra İlim Heyeti Çanakkale'de"

"100 Yıl Sonra İlim Heyeti Çanakkale'de"
"100 Yıl Sonra İlim Heyeti Çanakkale'de"
- Çanakkale cephesini 100 yıl önce ziyaret eden "İlim Heyeti"nin anısına, Ortadoğu ve Balkanlardan gelen ilim adamları, yazarlar ve gazeteciler, Gelibolu Tarihi Alanı'nı gezdi - Proje yöneticisi Prof. Dr. Çakır: - "Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılında bu stratejik geziyi yeniden canlandırmak istedik. 100 yıl sonra bu geziyi hatırlamak istedik" - Dedesi Çanakkale Savaşı gazisi olan Lübnanlı akademisyen Prof. Dr. Halwani: - ''Çanakkale, benim kalbimin bir parçası gibidir. Dedemin kanıyla sulandığı bu toprakları uzun zamandan beri görmek istiyordum. Kısmet bugüneymiş"

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale cephesini 100 yıl önce ziyaret eden "İlim Heyeti"nin anısına, Ortadoğu ve Balkanlardan ilim adamları, yazarlar ve gazeteciler, dedelerinin Gelibolu Tarihi Alanı'ndaki mezarlarını gezdi, dua etti. 

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Türkiye Yazarlar Birliği iş birliğiyle "100 Yıl Sonra İlim Heyeti Çanakkale'de" projesi kapsamında, Suriye, Lübnan, Filistin, Ürdün, Irak, Suudi Arabistan, Mısır, Tunus, Bosna Hersek, Kosova ve Azerbaycan'dan 21 gazeteci ve yazar ile Türkiye'den heyete katılan gazeteci, akademisyen ve öğrenciler Çanakkale'ye geldi.

Çanakkale cephesini 100 yıl önce ziyaret eden "ilim heyeti"nin hatırasını yaşatmak için şehit olan dedelerinin kahramanlık destanı yazdığı toprakları gezen heyet, ilk olarak Kilitbahir köyündeki Mecidiye Tabyası'nı ziyaret etti. Rehber Kenan Çelik'ten Türkçe ve İngilizce olarak Çanakkale Savaşları hakkında bilgi aldı.

Heyet, 18 Mart 1915'te müttefik donanmasının, Çanakkale Boğazı'nı geçmek istemesi üzerine, mekanizması bozulan bir topun mermisini sırtına alarak namluya süren ve İngiliz zırhlısını vurarak savaşın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı'nın kahramanlık destanı yazdığı topu inceledi. 

- "31 kişilik bir heyet, Ekim 1915'te Çanakkale'ye geliyor"

"100 Yıl Sonra İlim Heyeti Çanakkale'de" projesinin yöneticisi Çankırı Karatekin Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ömer Çakır, Çanakkale Savaşları'nın Türk edebiyatındaki yansımaları üzerine akademik çalışma yaparken, 100 yıl önce Çanakkale Savaşları sırasında iki heyetin bölgeye geldiğini tespit ettiğini belirtti. 

Çakır, şu bilgileri verdi: 

"Bunlardan biri ' İstanbul Edebiyat Heyeti' adı altında Temmuz 1915'te askerlerimizi ziyaret eden heyet. İkinci heyeti ise Ekim 1915'te Cemal Paşa, Suriye'den yola çıkarıyor. Suriye, Filistin, Lübnan, o coğrafyanın önde gelen gazeteci, yazar, din adamı, alimlerinin oluşturduğu 31 kişilik bir heyet, önce İstanbul'a daha sonra da Çanakkale'ye geliyorlar. Bu gezi Kurban Bayramı'na rastlıyor. 19 Ekim 1915'te buraya gelen heyet, bayramı namazını askerler ile birlikte kılıyor."

- "100 yıl sonra bu geziyi hatırlamak istedik"

Bu, 100 yıl önceki stratejik geziyi yeniden canlandırmak istediklerini ifade eden Çakır, şunları kaydetti:  

"Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılında böylesine önemli, 100 yıl önce gerçekleştirilen bu stratejik geziyi yeniden canlandırmak istedik. 100 yıl sonra bu geziyi hatırlamak istedik. Bu çerçevede aynı coğrafyada ve biraz daha bu coğrafyayı genişleterek Azerbaycan, Irak, Suriye, Filistin, Lübnan, Ürdün, Tunus, Suudi Arabistan, Yemen, Bosna-Hersek, Kosova'dan tıpkı 100 yıl önce olduğu gibi din adamı, gazeteci, yazar, akademisyenleri Çanakkale'de buluşturmak istedik. 100 yıl önce gelenler, nasıl ki intibalarından oluşan bir kitap yazmışlar ise 100'üncü yılda da gelenlerden intibalarından izlenimlerinden oluşan bir kitap hazırlamak istedik."

- "Geziye katılanların izlenimlerinden oluşan üçüncü kitabı yayımlayacağız"

Çakır, proje çerçevesinde üçüncü kitabın yayınlanacağını belirterek, "100 yıl önce gelen heyetin yazdığı Arapça kitap, Türkçe'ye tercüme edildi, yayımlandı. 100 yıl önce gelen heyetin mihmandarı, rehberi olan Uryanizade Ali Vahid Efendi'nin hatıraları yayımlandı. Şimdi inşallah bu projeden sonra bu geziye katılanların izlenimlerinden oluşan üçüncü kitabı yayımlayacağız. Ayrıca bu proje belgesel haline dönüştürülecek" diye konuştu.

Projeye katkılarından dolayı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türkiye Yazarlar Birliği ve Çankırı Karetekin Üniversitesi Türkiyat Enstitüsüne teşekkür eden Çakır, "100 yıl önceki bir kültür diplomasisi  bugün 100'üncü yılında başarı ile uygulanmış olacaktır'' ifadelerini kullandı. 

- ''Çanakkale benim kalbimin bir parçası gibidir"

Çanakkale Savaşları'nda ve Galiçya Cephesi'nde kahramanca savaşarak gazi olan Yüzbaşı Osman Selim Chamly'nin torunu Lübnanlı akademisyen Prof. Dr. Esma Chamly Halwani, dedesinin kardeşi binbaşı Mehmet Selim Cahmly'nin ise Çanakkale Savaşları'ndan sonra Irak'ta İngilizlere karşı savaşırken şehit düştüğünü söyledi.

Chamly Halwani, duygularını şöyle anlattı: 

''Çanakkale benim kalbimin bir parçası gibidir. Dedemin kanıyla sulandığı bu toprakları uzun zamandan beri görmek istiyordum. Kısmet bugüneymiş. Dedemin kardeşi de buraya katılmıştı. Buradan sonra Irak'ta İngilizlere karşı savaşırken şehit düştü. Dedeme hem Çanakkale cephesinde Osmanlı harp madalyası hem de Romanya Dobruca cephesinde gösterdiği başarılardan dolayı Almanlar tarafından ikinci bir madalya verilmiş. Türkiye'nin ve bütün İslam dünyasının, bizim ümmetimizin daha iyi yerlere gelmesini temenni ederim."

Rumeli Mecidiye Tabyası'ndan Şehitler Abidesi'ne gelen heyet, burada dua ettikten sonra bölgeden ayrıldı.