228. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı

228. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı
228. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı
- Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Bircan: "Çanakkale, savaşların olduğu, birçok okulun mezun veremediği, gencecik evlatlarımızı yitirdiğimiz dönemin adıdır. Allah'a hamdolsun, şehit kanıyla sulanmış bu topraklarda mezun veremediğimiz o günlerden bugüne yüz binlerce evladımızı mezun vererek geldik. Bence bu, şehitlerimizin bereketidir"

ÇANAKKALE (AA) - Üniversitelerarası Kurul Başkanı (ÜAK) ve Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Çanakkale Savaşları dolayısıyla bir dönem okullardan mezun verilemediğini, o öğrencilerin cephede şehit düştüğünü belirterek, "Allah'a hamdolsun, şehit kanıyla sulanmış bu topraklarda, mezun veremediğimiz o günlerden bugüne yüz binlerce evladımızı mezun vererek geldik. Bence bu, şehitlerimizin bereketidir" dedi.

ÜAK'ın 228'inci toplantısı, Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı olması nedeniyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Yerleşkesi'ndeki Troia Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Toplantıda konuşan Bircan, Çanakkale'ye ilk defa geldiğini ve Gelibolu Yarımadası'na karşıdan bakınca içinde, "ne olduğunu anlatamadığı" bir duygusallık oluştuğunu söyledi.

Çanakkale'nin, kökleri Bedir'e kadar dayanan bir dik duruşun yansıması olduğunu vurgulayan Bircan, şöyle devam etti:

"Bugün bu topraklarda yatanlar öyle bir dik duruş sergilediler ki sadece dilleriyle değil, canlarıyla da şahit ve şehit oldular. Yüz binlerce insanın akın akın geldiği bir yerdir Çanakkale. O mahşerde sen ben ayrımı yapılmadan bir ve beraber olup destan yazılmıştır. Milletin evlatlarının siperlerde birlikte saf tutması ve bu topraklar için yan yana yatması bugünden bakıldığında çok ibretlik bir derstir. Çanakkale, bugün aramıza sokulmak istenen fitne, ayrılık tohumlarına karşı nasıl bir kardeşlik sergilendiğinin göstergesidir, bir panzehirdir."

Bircan, Çanakkale'nin, memleketin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar herkesin tek bir vücut haline dönüştüğü, birlik ve beraberliğin göstergesi olduğunu dile getirdi.

Aradan geçen bir asra rağmen Çanakkale'den pek çok mesaj ve ibretlik dersin, alınmayı beklediğini kaydeden Bircan, "Çanakkale, savaşların olduğu dönemde, birçok okulun mezun veremediği, gencecik evlatlarımızı yitirdiğimiz dönemin adıdır. Allah'a hamdolsun, şehit kanıyla sulanmış bu topraklarda mezun veremediğimiz o günlerden bugüne yüz binlerce evladımızı mezun vererek geldik. Bence bu, şehitlerimizin bereketidir" diye konuştu.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Bircan'a plaket verdi. Toplantıda, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ile üniversitelerin temsilcileri hazır bulundu.