27 Mayıs askeri darbesinin 55. yılı

27 Mayıs askeri darbesinin 55. yılı
27 Mayıs askeri darbesinin 55. yılı
- Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce: - "27 Mayıs'ı tüm gençlerin çok iyi kavraması, yaşlıların da gençlere 27 Mayıs mezalimini iyi anlatması gerekiyor"

ÇANAKKALE (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 27 Mayıs askeri darbesini tüm gençlerin çok iyi kavraması, yaşlıların da gençlere bu mezalimi iyi anlatması gerektiğini belirtti. 

Güllüce, Çanakkale'nin Yenice ilçesinde düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, 1960 askeri darbesine değindi.

Bunun darbe değil bir demokrasi cinayeti, milli irade cinayeti olduğunu belirten Güllüce, " Türkiye , uzadığı zaman budanması gereken bir ülkedir, diyorlar. Türkiye kaç kere budandı diye hafızanızı yoklayın. Sonuçta bugün 27 Mayıs. Türkiye'nin bir budanma operasyonudur bu. Şehit Başbakan'ı rahmet ve minnetle anarım" ifadesini kullandı.

Güllüce, 1960 askeri darbesinin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 'e de hakaret olduğunu vurguladı.

Atatürk'ün, TBMM açıldığında duvarına "Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir" sözünü yazdırdığını dile getiren Güllüce, şöyle konuştu:

"E ne oluyor? Millet demiş ki 'Beni bunlar yönetsin. Benim genelkurmay başkanım o olsun.' Kim o Genelkurmay Başkanı; Rüştü Erdelhun Paşamız, Mustafa Kemal'in cephe arkadaşı, Kurtuluş Savaşı'nın paşalarından biri. Vay efendim, 'Sen darbeye niye çanak tutmadın' diye Genelkurmay Başkanı'nı da al, rütbelerini sök, Menderes'i de al, bakanları da al, 400 milletvekilini de al götür Yassıada'ya. Başbakan'ın göğsünde sigarayı söndür. 'Ne var, ben darbe yaptırırsam hükümet olurum' demiş anamuhalefet partisi. 'Darbe yaptırırsam, belki Demokrat Partiyi kapattırırsam iktidar olurum.' Olamazsın. O yüzden 65 senedir iktidar olamıyorsun işte. Darbe yaptırarak, Genelkurmay Başkanı'nı tokatlattırarak, Başbakan'ın göğsünde sigara yaktırarak, 20 sene de bu demokrasi cinayetini, demokrasi katliamını, egemenliğin, hakimiyetin, millette olma, milli irade katilliğini bayram olarak 27 Mayıs'ta bize kutlattılar."

Bakan Güllüce, bu olayları gençlerin değil belli yaşlardakilerin bilebileceğini anlattı.

Güllüce, 27 Mayısların uzun yıllar "Hürriyet ve Anayasa Bayramı" olarak kutlandığını hatırlatarak, "Ne bayramı? Başbakan asılmış, bayram yapıyoruz. Böyle bir şey olabilir mi? Adını böyle demiyorlardı tabii. Bu yüzden 27 Mayıs'ı tüm gençlerin çok iyi kavraması, yaşlıların da gençlere 27 Mayıs mezalimini iyi anlatması gerekiyor" ifadesini kullandı.