57. Alay'ın Manavgatlı şehitlerine "memleket toprağı"

57. Alay'ın Manavgatlı şehitlerine "memleket toprağı"
57. Alay'ın Manavgatlı şehitlerine "memleket toprağı"
- Manavgat'tan bisikletleriyle yola çıkan 4 kişi, bin 100 kilometre yol katederek beraberlerinde getirdikleri toprağı, 57. Alay Şehitliği'ndeki hemşehrileri olan 2 şehidin mezarına bırakacak - Grup üyesi Anatça: - "Geçen sene yaptığımız turda 2 şehidimizin köylerini belirledik. Bu yıl, mezarlarına memleket toprağı getirmek için bu yolculuğu düzenledik"

ÇANAKKALE (AA) - MUSTAFA YILMAZ - Antalya'nın Manavgat ilçesinden bisikletleriyle yola çıkıp Çanakkale'ye ulaşan 4 kişi, Gelibolu Yarımadası'ndaki 57. Alay Şehitliği'ndeki hemşehrileri olan 2 şehidin mezarlarına bırakmak için memleket toprağı getirdi.

Manavgat'tan aldıkları toprakla 8 Mart'ta yolculuğa başlayan 4 bisikletçi, bin 100 kilometre yol katederek Çanakkale'ye ulaştı.

Muhasebeci Mehmet Başkır, aşçı Murat Güvenç, kafe işletmecisi Yusuf Temuralay ve esnaf Ufuk Anatça, bugün 57. Alay Şehitliği'nde bulunan Manavgatlı 2 şehidin mezarına beraberlerinde getirdikleri toprağı serpecek.

Grup üyelerinden Anatça, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehitleri anmak amacıyla bisikletleriyle yola çıktıklarını söyledi.

Çanakkale'de Manavgat'tan 73 şehidin mezarlarının bulunduğunu tespit ettiklerini belirten Anatça, 57. Alay'a mensup Manavgatlı 2 şehidi anmak üzere bu etkinliği düzenlediklerini anlattı.

Beraberlerinde getirdikleri toprağı, söz konusu şehitlerin memleketleri olan daha önce köy statüsünde bulunan Taşağıl ve Kızıldağ mahallelerinden aldıklarını aktaran Anatça, "Geçen sene yaptığımız turda iki şehidimizin köylerini belirledik. Bu yıl mezarlarına memleket toprağı getirmek için bu yolculuğu düzenledik. Sağ olsun Manavgat Belediyesi yetkilileri ve bir deri firması bize sponsor oldu. Onların destekleriyle buraya ulaştık" diye konuştu.

Anatça, Çanakkale'ye geldikten sonra şehitlikleri ziyaret etmeye başladıklarına işaret ederek "Bu etkinliği geleneksel hale getirmek istiyoruz. Katılım olursa daha geniş bir grupla gelecek sene etkinliği sürdüreceğiz" dedi.