Alkolün etkisi gözlükle anlatıldı

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, takıldığında alkollü hissi veren gözlükle sürücülere...

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Emniyet Müdürlüğü  Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, takıldığında alkollü hissi veren gözlükle sürücülere bazı denemeler yaptırdı.

İskele Meydanı'nda alkolün sürücüler üzerindeki etkisini vatandaşlara anlatmaya çalışan Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Yasin Pala ve ekibi, takıldığında 150 ve 350 promil alkollü hissi veren gözlükle bazı uygulamalar yaptı.

Gözlüğü takanlar, düz bir çizgi üzerinde yürümesi istendiğinde oldukça zorlandı. Aynı kişilere karşıdan atılan bir topu tutmaları istendi. Bu komutu da çoğunlukla yerine getiremeyen denekler, tek ayak üzerinde durmakta da güçlük çekti. Polis otomobilinin kapısının anahtarı verilip kısa sürede açması beklenen kişiler, bunda da başarılı olamadı. 

Gözlüğü deneyen bir kişiden acil durum halinde cep telefonundan "Mehmet" adındaki kişiyi araması istendiğinde, bu kişi rehberden istenilen ismi bulamadı.

Pala, gazetecilere yaptığı açıklamada, alkolü sürücülerin o an itibarıyla gördüğünü bir nebze de olsa yansıtmaya çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Kazaların yüzde 97'si insan kaynaklı. Bu yüzde 97'nin içinde alkolün sebep olduklarına dikkati çekmek, alkollü olunduğunda araç kullanılmaması gerektiğini amaçlıyoruz. Biraz önce arkadaşımız, arabanın anahtar deliğini bulamadı. Diğer eliyle ya da bir yardımcıyla bulmak istedi. Yani melekeler kayboluyor. Bunu bir de hızlı araç kullanırken şehir içinde insanların, araçların yoğun olduğu zamanki halini düşünürsek ne kadar büyük bir zararla karşılaşabileceğimizi görüyoruz." 

Gözlüğü deneyen Cüneyt Akay ise  enteresan bir durumla karşılaştığını ifade ederek, "Bir kişiyi, iki kişi gibi gösteriyor. Etraf biraz flu. Değişik bir şey" dedi.

Hasan Çoban da hayatında hiç alkol almadığını dile getirerek, "Hatta merak ediyordum. Alkol almamakla çok doğru bir iş yaptığımı, gözlüğü taktığımda çok daha net anladım. Alkole zaten karşıyım, bu saatten sonra çok daha karşıyım. İnanılmaz bir olay. Tarifi yok bunun. Kesinlikle alkolü kimse almasın" diye konuştu.