Anafartalar Zaferi'nin 100. yılı

Anafartalar Zaferi'nin 100. yılı
Anafartalar Zaferi'nin 100. yılı
- Conkbayırı'ndaki törende, Anafartalar Zaferi canlandırıldı

ÇANAKKALE (AA) - Anafartalar Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla Gelibolu Yarımadası'ndaki Conkbayırı'nda tören yapıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunulması ve saygı atışının ardından İstiklal Marşı okunarak Türk bayrağı göndere çekildi.

Törende konuşan 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında görevli Kurmay Yarbay Serkan Çetin Akbaş, her anı zafer ve kahramanlıklarla dolu, her karış toprağı şehit kanıyla sulanmış bu vatan parçasında milletin onurlu var olma mücadelesini vererek yazdığı "Çanakkale destanı"nın müstesna bir sayfasının, Anafartalar Zaferi'nin 100. yılının kutlandığını söyledi.

Akbaş, 10 Ağustos 1915 sabahının ilk ışıklarıyla Çanakkale Savaşları'nın dönüm noktası olan son süngü savaşının başladığını hatırlattı.

Anafartalar Grup Komutanı Kurmay Albay Mustafa Kemal ve askerlerinin bu savaştaki başarılarına değinen Akbaş, "Bir İngiliz resmi tarihçisi, Büyük Önder Atatürk'ün askeri dehasını ve Çanakkale Savaşları'na olan etkisini, 'Tarihte tek bir tümen komutanının üç ayrı olayda tatbik ettiği işlemlerin bir muharebenin gelişiminde böyle büyük bir etki yarattığı ve hatta tüm bir seferi ve milletin kaderini etkilediği çok nadirdir' sözüyle ifade etmiştir" diye konuştu.

Daha sonra, 18'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında vatani görevini yapan askerler tarafından Anafartalar Muharebesi canlandırıldı.

Törende, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ile 2'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Musa Aysever, Anafartalar Zaferi Anı Defteri'ni imzaladı.

Ellerinde Türk bayrakları bulunan bir grup asker ile vatandaşlar, 10'uncu Yıl Marşı'nı söyledi.

Törene, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Nihat Doğan, Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder, Yeni Zelanda'nın  Ankara  Büyükelçisi Jonathan Andrew Curr, Avustralya'nın Çanakkale Konsolosu Nicholas Sergi, ilçe kaymakamları, belediye başkanları ile vatandaşlar katıldı.

- Anafartalar Zaferi

Çanakkale Savaşları'nda, müttefik birlikler hem Seddülbahir hem de Arıburnu'nda başarılı olamayınca Çanakkale Boğazı'nı geriden sarkarak ele geçirmek amacıyla harekete geçti. Bu arada General Hamilton, Türk ordusunun gerilerine sarkmak ve çember içine alıp yok etmek için Büyük ve Küçük Kemikli burunları arasında yer alan Suvla sahillerine çıkıp Anafartalar'da üçüncü bir cephe açmaya karar verdi.

Hedefleri, Conkbayırı ve Kocaçimentepe'yi ele geçirmek ve buradan ilerleyerek Çanakkale Boğazı'na inip buraya hakim olmaktı. Bu amaçla 9'uncu İngiliz Kolordusu, 6-7 Ağustos 1915 gecesi karanlıktan yararlanarak bölgeye çıkarıldı.

Kurmay Albay Mustafa Kemal, 8 Ağustos 1915'te saat 21.45'te Anafartalar Grup Komutanlığına atandı ve 9 Ağustos sabahı 12'nci Tümene, 9'uncu İngiliz Kolordusuna, 7'nci Tümene de Anzak Kolordusuna saldırma emrini verdi. Onun emriyle başlatılan süngü hücumunda düşman siperlerinde bastırıldı ve ağır kayıplar verdirilerek geri püskürtüldü.

Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal öncülüğündeki Türk askerleri, 9-10 Ağustos 1915'te Anafartalar'da önemli bir zafer kazandı.