Anzak torunları 100'üncü yıl için yeniden geliyor

Anzak torunları 100'üncü yıl için yeniden geliyor
Anzak torunları 100'üncü yıl için yeniden geliyor
- Gelibolu Yarımadası'nda, nisan ayındaki 100'üncü yıl anma etkinliklerine katılamayan Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar için hazırlanan alternatif törenler, 6 ve 8 Ağustos'ta yapılacak - Vali Çınar: - "Toplam misafir sayımız 4-5 bin kişiyi aşmayacak. Törenlere, iki ülkenin genel valileri başta olmak üzere bakanları, askeri yetkilileri ve protokol üyeleri de katılacak"

ÇANAKKALE (AA) - BURAK AKAY - Çanakkale, Kara Savaşları'nın 100'üncü yılı dolayısıyla Gelibolu Yarımadası'nda 24-25 Nisan'da yapılan resmi törenlere katılımcı sayısının sınırlandırılması nedeniyle gelemeyen Avustralyalı ve Yeni Zelandalıları alternatif etkinlikler kapsamında ağırlamaya hazırlanıyor.

Vali Ahmet Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, resmi törenlerin, Cumhurbaşkanlığının himayelerinde 70'i aşkın ülkeden devlet başkanı, başbakan ve temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Bu törenlerde, Türkiye , Avustralya ve Yeni Zelanda hükümetlerini kararı doğrultusunda 10 bin 500 kişinin yer aldığını belirten Çınar, sadece bu yıla özel olmak üzere alternatif tören programı hazırlandığını anlattı.

Alternatif etkinliklerin, Avustralya ve Yeni Zelanda makamlarının talebi ve Dışişleri Bakanlığının onayıyla yapılacağı bilgisini veren Çınar, şöyle devam etti:

"İki noktada Avustralya ve Yeni Zelanda devletleri törenlerini yapacak. 6 ve 8 Ağustos'ta ülkeler ayrı ayrı törenlerini gerçekleştirecek. 24-25 Nisan'daki gibi kalabalık gruplar gelmeyecek. Toplam misafir sayımız 4-5 bin kişiyi aşmayacak. Törenlere, iki ülkenin genel valileri başta olmak üzere bakanları, askeri yetkilileri ve protokol üyeleri de katılacak. Genel valiler, İngiltere Kraliçesi'nin atamasıyla geliyorlar ama devlet başkanı hükmünde değerlendiriliyor. Kendilerini resmi törenle karşılayacağız."

Çınar, programın ve trafiğin sağlıklı ilerleyebilmesi, güvenliğin sağlanabilmesi için bölgede bazı önlem alıp vatandaşlara duyurduklarını anlattı. Bu uygulamalarla ilgili bilgi veren Çınar, "Bunu duyuruyoruz ki 'Gelmek isteyenler o gün mümkünse gelmesin' diyoruz çünkü bu yığılmaları geçmiş yıllardaki tecrübelerden gördük. Yollarda büyük mağduriyetler oluşuyor. Saatlerce trafik sıkışıyor. O sıcakta, güneşin altında vatandaşlarımız beklemek zorunda kalabiliyor. Büyük anıt dediğimiz bölgeler ve tören alanı dediğimiz bölgeler, bütün vatandaşlarımıza açık olacak" ifadesini kullandı.

Çanakkale'den herkesin etkilendiğini ve ziyaretçilerin döndüklerinde bu güzellikleri anlattıklarını belirten Çınar, bu coğrafyada savaşlar dolayısıyla ülkeler arasında güçlü bağlar oluştuğunu dile getirdi.

Dünyanın, sahip olduğu özelliklerden dolayı Çanakkale'ye ilgisinin olduğunu söyleyen Çınar, "Bir büyük tarihi olayın müşterek acılarının yaşandığı, hissedildiği bir yer. Özellikle de nisan ayında devlet başkanlarının buraya gelmesiyle ülkelerinin ana haber bültenlerinde, televizyonlarında mutlaka hem gelişleri hem dönüşleri hem de buradaki faaliyetler konu edildi. Kendiliğinden büyük bir reklam etkisi oluştu. Bu anlamda Çanakkale'nin 100'üncü yılda 24-25 Nisan'da gerçekleştirilen bu büyük törenden dolayı tanınırlığı, bilinirliğinin çok daha artığını biliyoruz" diye konuştu.