Anzak torunlarının ortak mesajı: "barış"

Anzak torunlarının ortak mesajı: "barış"
Anzak torunlarının ortak mesajı: "barış"
-Avustralya ve Yeni Zelanda'da çekilen kura sonucu 24-25 Nisan'daki törenlere katılımı belirlenen 10 bin kişi, Gelibolu Yarımadası'na gelmeye başladı -Radyografi uzmanı White: "Kendimiz için ne hissediyorsam Türkler için de aynı duyguları taşıyorum. Burada duygularım daha da arttı. Aradan 100 yıl geçti ve artık burada barış rüzgarları esiyor" -Tarih öğretmeni Wedemeyen: "Akıllı insan barışçıl olur. Hepimiz artık barış istiyoruz"

ÇANAKKALE (AA) - HÜSEYİN YEŞİLKAVAK - MEHMET BAYER - "Dünyanın öbür ucu"ndan 100 yıl önce savaşmak için Gelibolu Yarımadası'na gelen Anzakların torunları, Çanakkale'yi ziyaretlerinde "barış" mesajı verdi.

Ülkelerindeki kura çekimi sonucu 24-25 Nisan'da gerçekleştirilecek Çanakkale Kara Savaşları'nın 100'üncü yıl törenlerini izlemek için belirlenen 10 bin Anzak torunu, gruplar halinde bölgeye gelmeye başladı.

Avustralyalılar, turlar kapsamında savaşların geçtiği Gelibolu Yarımadası'nı gezerken zaman zaman duygusal anlar da yaşıyor. Yabancı ziyaretçiler, bir asır önce dedelerinin savaştığı yerleri fotoğraf makinesi ve kameralarla görüntülüyor.

Özellikle Anzak Koyu'ndaki mezarlıklara ilgi gösteren Avustralyalılar, mezar taşlarındaki isimleri detaylı inceliyor ve çiçek bırakarak dedelerini anıyor.

Anzak torunları, dünyada yaşanan savaşların da son bulmasını dileyerek barış mesajları veriyor.

-"Duygusallığımız devam ediyor"

Avustralyalı ziyaretçilerden radyografi uzmanı Loraine White, AA muhabirine yaptığı açıklamada, törenleri izlemek için geldiği Çanakkale'den çok etkilendiğini söyledi.

Türkiye 'ye ilk kez ziyarette bulunduğunu ve Gelibolu Yarımadası'nda gördükleri karşısında çok duygulandığını dile getiren White, "Burada bir asır önce genç insanlar hayatlarını feda etti. Aradan 100 yıl geçmesine rağmen hala ülkemizde bunun etkisindeyiz ve duygusallığımız devam ediyor. Kendimiz için ne hissediyorsam Türkler için de aynı duyguları taşıyorum. Burada duygularım daha da arttı. Aradan 100 yıl geçti ve artık burada barış rüzgarları esiyor" diye konuştu.

Özellikle insanların birbirlerine saygı göstermesine çok sevindiğini ifade eden White, ülkesine döndüğünde çevresindeki herkese Türkiye'yi görmeleri gerektiğini söyleyeceğini belirtti.

-Gazi torunlarının gözünden "Çanakkale"

Tarih öğretmeni Memnu Wedemeyen ise dedesi Charlesta Edwin Trotte'nin bu topraklarda savaştığını ve ülkesine yaralı döndüğünü ifade etti.

Savaşın acılarını çok iyi bildiklerini belirten Wedemeyen, "Savaşa karşıyız, böyle şeylerin olmaması gerekiyor. Türkiye çok güzel bir ülke ve 100 yıl önce savaşılan bu topraklarda artık dünyaya barış mesajları veriliyor. Akıllı insan barışçıl olur. Hepimiz artık barış istiyoruz" ifadesini kullandı.

Öğretmen Dan McMahon da annesinin amcasının Gelibolu Yarımadası'nda yaralandığını söyledi.

Bölgede bulunmaktan son derece mutlu, bir o kadar da duygulu olduğuna işaret eden McMahon, "İki taraftan da genç insanlar öldü. Savaş, üzüntüden başka bir şey hissettirmiyor" dedi.

McMahon, Türklerin anlatıldığı gibi çok misafirperver olduğunu, ziyaretlerinde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün "İngiliz çocukları da bizim çocuklarımızdır" sözünü öğrendiklerini ve çok etkilendiklerini sözlerine ekledi.

Öğretmen Cherie Clancy ise savaşların, insanlığın anlaşılmaz bir yönü olduğuna değinerek, "Bir asır önce atalarımızın savaştığı topraklarda bulunduğumuz için farklı duygular yaşıyorum. Burada çok üzücü şeyler yaşandı ancak Çanakkale, barış için en iyi gösterge. Bunun için dünya barışının olacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.