"Atatürk'ün benzeri" Gelibolu Yarımadası'nda

"Atatürk'ün benzeri" Gelibolu Yarımadası'nda
"Atatürk'ün benzeri" Gelibolu Yarımadası'nda
- Mustafa Kemal Atatürk'e benzerliğiyle bilinen sinema oyuncusu Kaya, 100 yıl önce Türk milletinin destan yazdığı Gelibolu Yarımadası'nı ziyaret etti - Eski döneme ait kıyafet giyip, kalpak takan Kaya'ya bölgeye gelen ziyaretçiler ilgi gösterdi

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Savaşları'ndaki başarısıyla "Anafartalar Kahramanı" olarak anılan  Mustafa Kemal Atatürk 'e benzerliğiyle dikkati çeken sinema oyuncusu Göksel Kaya, 100 yıl önce Türk milletinin destan yazdığı Gelibolu Yarımadası'nı ziyaret etti.

Eski döneme ait kıyafet giyip, kalpak takan Kaya, Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitlik, anıt ve mezarlar ile Atatürk'ün savaşın kaderini değiştirdiği bölgeleri gezdi. Kaya, 57. Alay Şehitliği ziyareti esnasında, Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey'in kabrine çiçek bırakıp, dua etti.

Daha sonra, Çanakkale Savaşları sırasında 19. Tümen Komutanı olan Yarbay Mustafa Kemal'in Anzak Koyu'ndan çıkarma yapan düşmanı durdurarak, savaşın seyrini değiştirdiği Conkbayırı'na ulaşan Kaya, çıkarma yapılan bölgeyi gezdi.

Atatürk'ün düşmanı gözetlediği yere gelen Kaya, "Başta Mustafa Kemal olmak üzere tüm komutanları ve kahraman Türk askerini saygı ve minnetle anıyorum'' dedi.

Türk ve yabancı ziyaretçiler, Kaya'ya ilgi gösterdi. 

Yeni Zelanda'dan gelen Massey Üniversitesi Öğretim Üyesi Giyn Harper, bir süre oyuncu Kaya ile sohbet etti.

Atatürk'ün çok dahi bir komutan olduğunu belirten Harper, şöyle konuştu:

"Diğer komutanlarla kıyasladığımız zaman Mustafa Kemal, doğru zamanda, doğru kararlar alarak bütün komutanların önüne geçebildi. Verdiği çok kritik kararlarla özellikle 25 Nisan'da Kanlısırt'ta Anzakların en kritik tepelere ulaşıp, üstünlüğü ele geçirmelerini önledi. Daha sonraki taktiklerinde, liderlik ve birliklerini motive etmesinde, Türk subaylarının eğitimi açısından çok büyük bir liderdi. Bu özellikleri sayesinde Gelibolu çıkarmasında en öne çıkan birinci kişiydi. Atatürk olmasaydı burada savaşı belki de kazanacaktık."