Avustralyalılar, eşekle yaralı asker taşıyan eri unutamıyor

Avustralyalılar, eşekle yaralı asker taşıyan eri unutamıyor
Avustralyalılar, eşekle yaralı asker taşıyan eri unutamıyor
- Gelibolu Yarımadası'nda 100 yıl önceki Kara Savaşları'nda Avustralyalı yaralı askerleri eşekle taşıyan er Simpson, ülkesinde "eşekli adam" olarak biliniyor - Cephede ateş arasında kalarak yaşamını yitiren Simpson'un öyküsü, Anzak Koyu'nu gezen Avustralyalıların savaşlara dair unutamadığı anılar arasında yer alıyor - Avustralya Ulusal Üniversitesinden emekli tarihçi Prof. Dr. Horner: - "Savaşlarda yaralı askerlerin hayatı için kendi canını hiçe sayan bir askerdi"

ÇANAKKALE (AA) - ZAFER AKPINAR - Çanakkale Kara Savaşları'nın 100'üncü yılı törenleri için kente gelmeye başlayan Avustralyalılar, dedelerinin bir asır önce savaştığı toprakları anıt ve muharebe alanlarını gezerken duygu dolu anlar yaşıyor.

Yaşadıkları topraklardan kalkıp binlerce kilometre katederek gelen Avustralyalılar, yaralı askerleri eşekle taşıyıp sahra hastanesine götüren ve cephede ateş arasında kalarak yaşamını yitiren er John Simpson'u asla unutamıyor. 1901 yılında devlet statüsüne kavuşan Avustralya'nın ilk katıldığı savaş, Çanakkale'de 1915-1916'da gerçekleşen muharebeler oldu.

İngiltere 'nin yanında yer alan ve Yeni Zelandalılar ile "Anzak birlikleri" olarak adlandırılan Avustralyalı askerler, Osmanlı Ordusunun karşısında Çanakkale Boğazı'nı geçebilme mücadelesi verdi ancak kahraman Mehmetçiğin eşsiz müdafaası karşısında bunu başaramadı.

Kara çıkarmasının ardından cephede yaralıların taşınması görevi verilen, Okyanusya'nın en büyük ülkesinin askerlerinden Simpson, ülkesinde "eşekli adam" olarak biliniyor.

Gelibolu Yarımadası'nda, İtilaf Devletleri'nin 24-25 Nisan'da başlayan kara çıkarması sonrası görev yapan Simpson, 19 Mayıs 1915'te ateş arasında kalarak hayatını kaybetti. Anzak Koyu'na gelen Avustralyalılar, adeta o günleri yaşarken onu da yad ediyor.

- "Burada büyük bir trajedi yaşandı"

Anzak Koyu'nun ziyaretçilerinden, Avustralya Ulusal Üniversitesinden emekli tarihçi Prof. Dr. David Horner, Kara Savaşları'nın 100'üncü yılında, dedelerinin savaştığı mekanda farklı duygular yaşadığını söyledi.

Savaşlarda ölen askerleri minnetle andığını belirten Horner, "Avustralya'nın katıldığı savaşlarda hayatını kaybeden 60 bin kişiden 8 bini Gelibolu Yarımadası'nda öldü. Avustralya, 1901 yılında devlet statüsüne kavuştu. Katıldığı ilk katıldığı savaş olduğu için bizim tarafımızdan Çanakkale çok önemseniyor" dedi.

Horner, dedelerinin dünyanın bir ucundan kalkıp kilometrelerce yol katederek savaşmak için Çanakkale'ye geldiğini vurguladı.

Bunun nedeninin, İngiltere ile aralarındaki ilişkiler olduğuna değinen Horner, "İngiltere savaşa katılınca kendisini bu ülkenin bir parçası olarak gören Avustralya da savaşa katılıyor. İngiltere'ye asker ederek destek verdik. Avustralyalıların buraya geliş nedeni, İngiltere ile eskiye dayanan bağları ve onları asker olarak desteklemesidir. Buraya geldiğimiz için değil, bir savaş yaşandığı için pişmanlık duyuyoruz. Hem Avustralya hem de diğer ülkeler açısından burada büyük bir trajedi yaşandı" diye konuştu.

David Horner, ülkesinde Çanakkale Savaşları'na yönelik birçok yaşanmış öykü bulunduğunu dile getirdi.

Bunlardan en ilgincinin Simpson'un hikayesi olduğuna dikkati çeken Horner, "Çanakkale Kara Savaşları'nda yaralı askerleri eşekle taşıyan ve kaldığı ateş arasında mermi isabet etmesi sonucu 19 Mayıs 1915'te hayatını kaybeden er John Simpson'u unutamıyoruz. Savaşlarda yaralı askerlerin hayatı için kendi canını hiçe sayan bir askerdi. Avustralya'da halk, bu askeri yakından biliyor. Cephede, en masum işi yapan kişi bile bu savaşta yaşamını yitirdi" değerlendirmesinde bulundu.

Horner, 100 yıl önceki savaşlarda ölen Avustralyalı askerler anısına ülkesinde de törenler düzenlendiğini aktardı.

Söz konusu muharebelerden millet olarak büyük dersler çıkardıklarını söyleyen Horner, "Askerlerin karşılıklı dostlukları, buradaki ilişkileri, günümüzde barış anlamında bize hatırlamamız gerekenleri işaret ediyor" ifadesini kullandı.