Biga'da "sığır güzellik yarışması" yapıldı

Biga'da "sığır güzellik yarışması" yapıldı
Biga'da "sığır güzellik yarışması" yapıldı
ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale'nin Biga ilçesinde bölgenin hayvancılığının gelişmesine katkıda bulunmak, Biga etinin tanınılırlığını arttırmak ve...

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale'nin Biga ilçesinde bölgenin hayvancılığının gelişmesine katkıda bulunmak, Biga etinin tanınılırlığını arttırmak ve üreticileri teşvik etmek amacı ile "Biga Sığırcılığı Güzellik Yarışması" yapıldı.

Çınarlık Parkı'nda gerçekleştirilen yarışmaya hayvan sahipleri 18 buzağı, 14 tosun ve 20 düve ile 3 kategoride katıldı.

Jüri Başkanı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feyzi Uğur, diğer jüri üyeleriyle hayvanları tek tek kontrol edip görünüş, güzellik, bakım ve sağlık gibi özelliklerini değerlendirdi.

Prof. Dr. Uğur, yarışmanın, Biga Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Ziraat Odası, Ticaret Borsası, Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Biga Süt Üreticileri Birliği, Çanakkale Holstein Irkı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Çanakkale Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği ve Tarım Kooperatifleri Birliği iş birliğinde düzenlendiğini söyledi.

Törene katılan Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, ilçenin ticaret ve sanayi alanında olduğu kadar, hayvancılıkta da önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "Bunu duyurmak ve hayvancılığı teşvik etmek maksadıyla bu yıl üçüncü olarak  yarışma düzenledik. İlgiden son derece memnunuz" dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ ise Çanakkale genelinde toplamda 212 bin büyükbaş hayvanın 65 bininin Biga'da yetiştirildiğini ifade etti.

Buzağı kategorisinde birinciliği Yusuf Batu, ikinciliği Refet Mutlu, üçüncülüğü Erdinç Terzioğlu'nun buzağıları, düve kategorisinde, Ahmet Akyün'ün düvesi birinci, Metin Taşar'ın düvesi ikinci, Şaban Akkuş'un düvesi üçüncü olurken, tosun kategorisinde ise birinciliği Hüseyin Türkeli, İkinciliği Zeybekler Çiftliği üçüncülüğü Cemil Demirtaş'ın boğaları elde etti.

Dereceye girenlere altın ve yem hediye edildi.