Çanakkale Boğazı'ndaki gemi kazası

Çanakkale Boğazı'ndaki gemi kazası
Çanakkale Boğazı'ndaki gemi kazası
- Gelibolu yakınlarında yolcu gemisiyle çarpışan tankerden sızan yakıt, bölgede kötü kokuların oluşmasına yol açtı

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Boğazı'nda yolcu gemisiyle çarpışan tankerden sızan yakıt, bölgede kötü kokuların oluşmasına neden oldu.

Yunanistan'dan İstanbul 'a giden 162 metre uzunluğundaki Malta bayraklı "Louis Crıstal" isimli yolcu gemisiyle Fener Altı mevkisinde çarpışan,  Rusya 'nın Tuapse Limanı'ndan Malta'ya yolculuk yapan 182 metre uzunluğundaki Marshall Adaları bayraklı "STİ Pimlico" isimli tankerden sızan yakıt, Gelibolu ve Lapseki ilçeleriyle Çanakkale kent merkezinin büyük bölümünde kötü kokulara yol açtı.

Lapseki'de esnaflık yapan Nihat İsmailoğlu, AA muhabirine, sahura kalktığında mutfak tüpünü açık unuttuğunu sanıp, kontrol ettiğini, ancak sonradan kokunun sahilden geldiğini fark ettiğini söyledi.

İsmailoğlu, "Sahurdan sonra dışarıya çıktığımda kokunun daha da fazla arttığını hissettim. Sonra öğrendiğimize göre yaşanan gemi kazasında bir tankerden yakıt sızması nedeniyle bu koku oluşmuş. Umarım bir sıkıntı ve çevre kirliliği yaratmaz" dedi.

İlçe halkından Mustafa Anıl ise kokunun Lapseki'nin özellikle kordon bölümünde daha fazla etkili olduğunu dile getirdi.

Bu arada, Gelibolu önlerinden Şefketiye mevkisinde demirleyeceği bölgeye götürülen "STİ Pimlico" isimli tankere güvenlik amacıyla römorkörlerden su sıkılmaya devam ediliyor.