Çanakkale Boğazı'ndaki gemi kazası

Çanakkale Boğazı'ndaki gemi kazası
Çanakkale Boğazı'ndaki gemi kazası
- Vali Çınar: - "Çok şükür, çok büyük bir felaket kıl payı bir vaziyette atlatılmış oldu" - "(Tanker) Su püskürtülerek, soğutma işlemi devam ediyor. Şu anda büyük bir tehlike görünmüyor" - "Biz bu yolcuların mağdur olmaması için pasaport polisi ve gümrük müdürlüğümüzle bir ekip oluşturduk. Gelibolu'da şu an bekletilmekte olan otobüslerle tahliye işlemleri gerçekleştirilmiş olacak"

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Boğazı'ndaki gemi kazasına ilişkin, "Çok şükür, çok büyük bir felaket kıl payı bir vaziyette atlatılmış oldu" dedi.

Çınar, gazetecilere yaptığı açıklamada, kazanın ardından kriz ekibi oluşturduklarını ve gelişmelerin saniye saniye takip edildiğini söyledi.

Gece 01.25 sularında Malta bandıralı, 853 yolcusu ve 382 mürettebatı bulunan yolcu gemisinin kılavuz kaptan olmasına rağmen nafta yüklü, Marshall Adaları bayrağını taşıyan 50 bin tonluk, patlayıcı maddeyle  dolu  gemiye doğrudan çarptığını belirten Çınar, kazanın teknik detaylarının daha sonra ortaya çıkacağını anlattı.

Çınar, incelemelerin sürdüğüne dikkati çekerek, "Akabinde tankerde oluşan hasarla sızma meydana geliyor ve bu sızıntı, Çanakkale'den bile hissedilir derecede koku yayan önemli bir tehlike oldu" ifadesini kullandı.

 

 

- "Çok büyük bir facianın eşiğinden dönüldü"

Çınar, kazanın ilçenin kıyısında meydana gelmesiyle büyük facianın eşiğinden dönüldüğünü vurguladı.

"Çok şükür, tek kişi yaralanmadan, tek kişi ölmeden sonuçlandı" diyen Çınar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün ekipler kıyı emniyeti, Liman Başkanlığı, herkes seferber oldu. Biz de bütün arkadaşlarımızı seferber ettik. Çevre Müdürlüğünden Sağlık Müdürlüğüne kadar, 'Herkesi olabilecek tehlikelere karşı tedbirli olalım' diye uyardık. Çok şükür, uçucu madde gazlaştığı ve atmosferde yayıldığı için deniz kirlenmesi, diğer akaryakıtlarda olduğu gibi meydana gelmedi. Neticede yolcu gemisi kaza yaptığı yerde şu anda bekliyor. Kendi şirketlerinin ve sigorta şirketleri ile savcılığın işlemlerini yapması için burada bekliyor ancak tankerin hemen güvenli alana çekilmesi gerekiyordu.

Römorkörlerle kıyı emniyetine bağlı, şu an halen daha hareket halinde, emniyetli bölgeye çekilmek üzere seyir halinde."

- "Tankerde enerji tamamen kesildi"

Çınar, tankerdeki enerji akımının kapalı pozisyona getirildiğini söyledi.

Patlama tehlikesine karşı böyle bir tedbir alındığını anlatan Çınar, "Römorkörler, bunu çekmek suretiyle götürdü. Seyir halindeyken sızıntı olan bölge... Sürekli soğutulması amacıyla, yine küçük kıyı emniyeti römorkörleri tarafından su püskürtülerek, soğutma işlemi devam ediyor. Şu anda büyük bir tehlike görünmüyor. İnşallah kendi bölgesine çekilecek ve orada bekletilecek. Bütün tedbirler alındı" değerlendirmesinde bulundu.

- "Yolcular tahliye edilecek"

Vali Ahmet Çınar, yolculardan tahliye talebi gelmesi üzerine çalışma başlattıkları bilgisini verdi.

"Yolcu gemisinde 854 yolcu var. Bunlardan 240'ı Türk uyruklu ve tahliye talebinde bulundu" diyen Çınar, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Biz bu yolcuların mağdur olmaması için pasaport polisi ve gümrük müdürlüğümüzle bir ekip oluşturduk. Bu surette halihazırda bekliyorlar. Gemiye gidecekler, gemide bütün bu işlemler gerçekleştirilecek. Daha sonra yine Gelibolu'da şu an bekletilmekte olan otobüslerle tahliye işlemleri gerçekleştirilmiş olacak. Bunu da GESTAŞ'a bağlı bir tekne marifetiyle gerçekleştireceğiz. 2 bine yakın bagaj olduğu bilgisi geldi. Çok şükür, çok büyük bir felaket kıl payı bir vaziyette atlatılmış oldu."