Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yılı

Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yılı
Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yılı
- Avustralya Genel Valisi Cosgrove: - "Bugün 3 resmi objeyi teslim etmek üzere burada bulunuyorum. Bu benim için büyük bir onur ve ayrıcalıktır. Avustralya Savaş Eserleri Müzesi bu tarz teslimleri çok sıra dışı durumlarda yapmaktadır. Bu paylaşımımız Avustralya'nın Türkiye'ye karşı olan iyi niyetinin göstergesidir" - "Bu objeleri çok daha barışçıl koşullarda ilk sahiplerine emanet etmekten de memnuniyet duyuyorum"

ÇANAKKALE (AA) - Avustralya Genel Valisi Peter Cosgrove, Avustralya Savaş Müzesi'nde bulunan ve Çanakkale cephesinde savaşmış askerlere ait olan 3 objenin Çanakkale Deniz Müzesi'ne bağışlanmasına ilişkin, "Avustralya Savaş Eserleri Müzesi bu tarz teslimleri çok sıra dışı durumlarda yapmaktadır. Bu paylaşımımız Avustralya'nın Türkiye 'ye karşı olan iyi niyetinin göstergesidir" dedi.

Cosgrove, Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı dolayısıyla bu yıl ilk kez düzenlenen alternatif törenlere katılmak üzere geldiği Çanakkale'de, Avustralya Savaş Müzesi'nde bulunan ve Çanakkale cephesinde savaşmış askerlere ait olan 3 objenin Çanakkale Deniz Müzesi'ne bağışlanması için düzenlenen törene katıldı. 

Bu törenin kendisi için büyük bir onur ve ayrıcalık, bu paylaşımın Avustralya'nın Türkiye'ye olan iyi niyetinin göstergesi olduğunu belirten Cosgrove, şöyle konuştu:

" Bugün  3 resmi objeyi teslim etmek üzere burada bulunuyorum. Bu benim için büyük bir onur ve ayrıcalıktır. Avustralya Savaş Eserleri Müzesi bu tarz teslimleri çok sıra dışı durumlarda yapmaktadır. Bu paylaşımımız Avustralya'nın Türkiye'ye karşı olan iyi niyetinin göstergesidir. Tıpkı Avustralya Savaş Eserleri Müzesi gibi Çanakkale Deniz Müzesi de gelecek kuşakların ders alması ve tarihin korunması için önemli rol oynamaktadır. Türkiye'nin Avustralya Büyükelçisi Reha Keskintepe'ye de bu objelerin Çanakkale'ye getirilmesindeki emeğinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu objeleri çok daha barışçıl koşullarda ilk sahiplerine emanet etmekten de memnuniyet duyuyorum." 

Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Şükrü Korlu ise heyeti Çanakkale'de ağırlamaktan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, Çanakkale Deniz Müzesi'ne bağışlanan eserler için Avustralyalı yetkililere teşekkürlerini iletti.

Törende Cosgrove, Koramiral Korlu'ya Avustralya Kolordusu 2'nci Tümeni'ne ait olan Mısır, Gelibolu, Fransa ve Belçika sefer nişanlarını taşıyan birlik sancağı ve gönderi ile 9'uncu Tabur Komutanı Yarbay Jc. Robertson tarafından Gelibolu'da kullanılmış katlanır dürbün ve Gelibolu Bombatepe'de savaş esnasında bulunan Türk yapımı el bombasını teslim etti.

Genel Vali Peter Cosgrove, törenin ardından Çimenlik Kalesi girişinde bulunan açık hava müzesini gezip yetkililerden bilgi aldı.

Cosgrove daha sonra "TCG Nusret" gemisini ziyaret etti.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen ziyarette, Peter Cosgrove ve beraberindekilere gemi komutanı Deniz Yüzbaşı Burak Kandaş tarafından Çanakkale Savaşları'nı anlatan gösteri sunuldu.

Törene, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Nihat Doğan, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Emniyet Müdürü Yılmaz Özden, Avustralya'nın Çanakkale Konsolosu Nicholas Sergi, vali yardımcıları ile çeşitli komutanlıkların rütbeli personelleri katıldı.