Çanakkale Yılın Kooperatifi ödülü

Çanakkale Yılın Kooperatifi ödülü
Çanakkale Yılın Kooperatifi ödülü
- 4 kategoride ödüller dağıtıldı

ÇANAKKALE (AA) - İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce düzenlenen "Çanakkale Yılın Kooperatifi" ödülleri Bayramiç'te düzenlenen törenle verildi. 

Bayramiç Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu'ndaki düzenlenen ödül töreninde jüri başkanlığını Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülen Özemir, üyelikleri ise İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, Tarım Kooperatifleri Merkez Birliğince (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Çanakkale Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Başkanı Vedat Tekin, Çanakkale Bölgesi Su Ürünleri Birliği Başkanı Hasan Uysal ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğretim görevlisi Dr. Bengü Everest yaptı.

Karadağ, törende yaptığı konuşmada,  Türkiye 'de tarımsal faaliyet uğraşan kesim oranının yüzde 23 olduğunu belirterek, "İlimizde ise yüzde 35 civarında tarımla uğraşan kesim var. Globalleşen dünya piyasalarında ve iç piyasada 'ne üretirsem üreteyim, ben bunu satarım. Güzel para kazanırım' diye bir şey yok. Ne üretirsem satarım felsefesi bitmiştir. Piyasalar, pazar ne istiyorsa ona uygun ürünler üretmek zorundayız. Araştıracağız, bulacağız o ürünleri üreteceğiz" dedi.

Daha sonra Çanakkale bölgesinde faaliyet gösteren 22 kooperatif slayt eşliğinde tanıtıldı.

Tanıtımın ardından, Tarımsal Ürün İşleme Kooperatif ödülü Bayramiç Pıtıreli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Tarımsal Ürün Depolama ödülünü Bayramiç Evciler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, El Sanatları ödülü Ayvacık Süleymanköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Su Ürünleri ödülü ise Babakale Tarımsal Kalkınma Kooperatifine verildi.