Çanakkale'de "göçmen kaçakçılığına" önlem

Çanakkale'de "göçmen kaçakçılığına" önlem
Çanakkale'de "göçmen kaçakçılığına" önlem
- Vali Erkal: - "Ayvacık'a gelmeden yol üzerinde tespitini yapıp geri göndermeye çalışıyoruz. 'Bu çalışmayı özellikle ilk hafta çok sıkı yaparsak gelişlerin önüne geçeriz' diye düşündük. Geçen hafta başladık ve ilk hafta başarılı olduğumuzu söyleyebilirim"

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Valisi Hamza Erkal, göçmen kaçakçılığının önlenmesi için Gelibolu, Biga, Yenice ve Ayvacık ilçelerinde yollarda kontrol noktaları oluşturduklarını belirterek "Ayvacık'a gelmeden yol üzerinde tespitini yapıp geri göndermeye çalışıyoruz. 'Bu çalışmayı özellikle ilk hafta çok sıkı yaparsak gelişlerin önüne geçeriz' diye düşündük. Geçen hafta başladık ve ilk hafta başarılı olduğumuzu söyleyebilirim" dedi.

Erkal, Deniz Polisevi'nde basın mensuplarıyla tanışma toplantısı düzenledi. 

Vatandaşların sorunlarının çözümü ve ilin tanıtımında basın kuruluşlarına görev düştüğüne dikkati çeken Erkal, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve halkın haber alma haklarının sağlanmasının önemine değindi.

Herkesi kucaklayan bir yönetim anlayışıyla görev yapacağını dile getiren Erkal, Çanakkale'nin en büyük sorunun göçmen kaçakçılığı olduğunu bildirdi.

Vali Erkal, göçmen kaçakçılığının engellenmesi amacıyla çalışmalarının sürdüğünü belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bazı eksikliklerimiz var fakat şu an çalışmalarımız da var. Gelibolu, Biga, Yenice, Ayvacık yolu üzerine noktalar oluşturduk. Ayvacık'a gelmeden yol üzerinde tespitini yapıp geri göndermeye çalışıyoruz. 'Bu çalışmayı özellikle ilk hafta çok sıkı yaparsak bize olacak gelişlerin önüne geçeriz' diye düşündük. Geçen hafta başladık ve ilk hafta başarılı olduğumuzu söyleyebilirim çünkü Biga'da ana yoldan gelemeyeceklerini fark eden göçmen kaçakçıları, otobüslerini ara yollara sürerek köy yollarından geçmeye çalıştılar. Burada ağaçlara takıldılar. Bizim bilgimiz olduğunda işlem yapıldı ve geri gönderildi."

-"Bizim bölge zor geçilir bir hale geldi"

Yakalanan Suriyeli sığınmacılara yönelik prosedür ile ilgili de bilgi veren Erkal, bu kişilerin parmak izleri alınıp yasal işlemleri tamamlandıktan sonra geldikleri Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep gibi illere gönderildiğini söyledi.

Göç İdaresi Başkanlığının yeni bir "göçmen bekletme merkezi" oluşturacağını bildiren Erkal, şunları kaydetti:

"Bizim göçmen bekletme merkezimiz var. O merkezimizi geçen gün ziyaret ettim, gördüm. Çok iptidai bir yer ama Göç İdaresi yeni bir yer yapıyor. O bitene kadar burada idare edeceğiz. Belki biraz daha yaşanılabilir hale getireceğiz ama bu yer bitince daha rahat edeceğiz. Oradaki insanlar, özellikle Suriyeliler dışındakiler ile ilgili iki sıkıntımız var. Birincisi pasaportu olanlar ve olmayanlar diye ayırmak durumundayız. Yani elinde bir belgesi olmayanların nereli olduğunu tespit etmek. İkincisi ilgili konsolosluk ve büyükelçilik, belgesi olmayanı kabul etmiyor. Bunu 'deport' edeceğiz ama belgesi olmayınca büyükelçilik kabul etmiyor. Mesela Pakistan kabul etmiyor. 'Benim vatandaşım olduğunu belgeleyemezseniz kabul etmiyorum' diyor. Geri göndermekte zorlandıklarımız oluyor."

Vali Erkal, belgesi olanların uçak biletini ise kendilerinin ayarladığını ifade ederek "Türk Hava Yollarına bildiriyoruz. Büyükelçilik veya konsolosluk onunla ilgili 'deport' bilgilerini dolduruyor ve ülkelerine geri gönderiyoruz" dedi.

Yürütülen çalışmalar neticesinde Çanakkale'nin zor geçilir hale geldiğini vurgulayan Erkal, "Şuna inanıyorum ki bir iki hafta sonra bu sayı çok çok düşecek. Belki de yüzde 80-90 civarında azalma olacak çünkü biz işi sıkı tuttukça o insanlar başka bölgelere gitmek zorunda kalacak" ifadesini kullandı.