Çanakkale'ye "100'üncü yıl" ilgisi otelleri erken doldurdu

Çanakkale'ye "100'üncü yıl" ilgisi otelleri erken doldurdu
Çanakkale'ye "100'üncü yıl" ilgisi otelleri erken doldurdu
- Kara Savaşları'nın 100'üncü yılı için 24-25 Nisan'da Gelibolu Yarımadası'nda olmayı planlayan pek çok Avustralyalı ve Yeni Zelandalı, otel rezervasyonlarını 4-5 yıl önce yaptırdı - Rezervasyon sahiplerinden, iki ülkeden katılımcı sayısının 10 bin ile sınırlandırılması nedeniyle çekilen kurada isimleri çıkmayanlar, bu haklarını daha sonra kullanabilecek - Turizm acentesi ve otel işletmecisi Altuntaş: "Sınırlama olması güvenlik bakımından iyi olabilir ama turizmciler olarak daha fazla turistin gelmesini dilerdik"

ÇANAKKALE (AA) - CEM ŞAN - ZEHRA AYDIN - Çanakkale Kara Savaşları'nın 100'üncü yılı dolayısıyla yurtdışından çok sayıda devlet başkanı, baş bakan ve bakan ile 10 bin turisti ağırlamaya hazırlanan kentte, 24-25 Nisan'daki törenler için bazı otellerin odaları 4-5 yıl öncesinden rezerve edildi.

Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Eceabat ilçesinde 10 yıldır  turizm acentesi ve otel işleten Ramazan Altuntaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl ağırlıklı olarak Avustralya ve Yeni Zelanda olmak üzere 14 bine yakın yabancı turistin bölgeye gelmesine öncülük ettiklerini söyledi.

Savaşların 100'üncü senesi olduğu için çok yoğun bir dönem geçirdiklerini vurgulayan Altuntaş, şöyle devam etti:

"Bu yılki anma törenleri dolayısıyla Avustralya ve Yeni Zelanda devletleri, vatandaşlarına kura sistemi getirdi. 8 bin Avustralyalı, 2 bin de Yeni Zelandalı olmak üzere törenlere 10 bin turist gelecek, 500 kişilik de protokol olacak. Bu kurada adı çıkanlar Çanakkale'ye gelebilecek. Çanakkale Kara Savaşları'nın 100'üncü yıl törenlerini kaçırmamak adına 4-5 yıl öncesinden rezervasyon yaptıranlar var ama bazılarının isimleri kurada çıkmadı. Yine de onları mağdur etmedik, 'Bu rezervasyonlarınızı önümüzdeki sene yapılacak Anzak törenlerinde kullanabilirsiniz' dedik. Sınırlama olması güvenlik bakımından iyi olabilir ama turizmciler olarak daha fazla turistin gelmesini dilerdik."

- Rezervasyonlar yoğun olunca 3 otel kiraladı

Altuntaş, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın kura uygulamasına rağmen yoğunluğun çok fazla olduğunu dile getirdi.

Eceabat ile Çanakkale'de birer oteli bulunduğunu aktaran Altuntaş, bu binalardaki 46 odayı 2011'de bir grup turist için rezerve ettiklerini ve ödemelerinin de onlar tarafından yapıldığını anlattı. Bunların yanında il merkezinde kiraladıkları 3 otel ile 24-25 Nisan'daki törenler için gelecek müşterilerine hizmet vereceklerini bildirdi.

Daha önce birçok farklı turizm bölgesinde bulunduğunu belirten Altuntaş, Gelibolu Yarımadası'nın çok farklı ve özel bir yer olduğuna dikkati çekti.

Bölge hakkında bildikleri ve hissettiklerinin, bu coğrafyayı özel kıldığını söyleyen Altuntaş, "Avustralya ve Yeni Zelandalı turistler de İngilizce konuşan milletlerin içinde belki de en iyileri ve sıcakkanlıları. Buraya geldiklerinde ve savaşların yapıldığı alanlara gittiklerinde bizimle aynı duyguları yaşıyorlar" diye konuştu.