Çanakkale'ye gece görüşlü helikopter ambulans

Çanakkale'ye gece görüşlü helikopter ambulans
Çanakkale'ye gece görüşlü helikopter ambulans
- AK Parti İl Başkanı Can: "Artık ihtiyacı olan hastalar, gece görüşü olan helikopterlerle de taşınabilecek"

ÇANAKKALE (AA) - AK Parti İl Başkanı Erdener Can, Çanakkale'de gece görüşlü helikopter ambulansın görev yapacağını bildirdi.

Can, yazılı açıklamasında, uzun zamandır özellikle Gökçeada ve Bozcaada başta olmak üzere, karayolundan ulaşılması uzak ve zor olan yerleşim yerlerinden acil veya ihtiyaç sahibi hastaların alınması için ambulans helikopter hizmeti verildiğini anımsattı.

Bu hizmete gece görüşlü uçuş sistemlerine sahip helikopterin ekleneceğini belirten Can, şunları kaydetti:

"Milletvekilimiz Bülent Turan'ın da açıkladığı gibi, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Osman Acar da daha kaliteli, hızlı sağlık hizmeti için gece görüşlü helikopter alınacağı yönünde açıklama yapmıştı. Alınacak ilk helikopter ilimizde faaliyet göstermeye başlayacak. Bu hizmet birçok Avrupa ülkesinde de verilmektedir. Gece görüş gözlüğü kullanılarak gerçekleştirilen, bu özelliği sayesinde özellikle adalarımızda yaşayan vatandaşlarımızın hızlı ve kaliteli sağlık hizmetine ulaşması mümkün olacak. Helikopterde gündüz 3 pilot, 1 medikal ekip olacak. 24 saat esasına göre de 7 pilot, 3 doktor ve 3 yardımcı sağlık personeli görev yapacak. Konuyla ilgili personelin eğitimleri Ankara 'da tamamlandı. Ayrıca bu helikoptere çarpışma önleyici sistem (TCAS) monte edilecek. İlk etapta 3 helikopter için ihale yapılacak."