CHP Genel Başkan Yardımcısı Berberoğlu:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Berberoğlu:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Berberoğlu:
- "(Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi'nin gözaltına alınması) Suçun işlendiği mecra bir televizyon programı. Dolayısıyla delilleri karartma şüphesi de yok. Neye dayanarak gözaltı kararı alındı?"

ÇANAKKALE (AA) -  CHP Genel Başkan Yardımcısı Kadri Enis Berberoğlu, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin gözaltına alınmasına ilişkin, "Suçun işlendiği mecra bir televizyon programı. Dolayısıyla delilleri karartma şüphesi de yok. Neye dayanarak gözaltı kararı alındı?" dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında CHP Çanakkale İl Başkanlığı'nda partilileriyle bir araya gelen Berberoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Elçi'nin "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan gözaltına alınmasına değindi.

Elçi'ye, sözle işlenmiş bir suçun isnat edildiğini ve hakkında dava açılabileceğini belirten Berberoğlu, "Baro başkanının adresi belli. Suçun işlendiği mecra bir televizyon programı. Dolayısıyla delilleri karartma şüphesi de yok. Neye dayanarak gözaltı kararı alındı?" ifadelerini kullandı.

Berberoğlu, dokunulmazlıkları bir kenara bırakıp her türlü ifadeleri ve eylemleri için sade vatandaş gibi kamuoyu önünde yargılanmak istediklerini dile getirdi.

Adil yargılamadan yana olduklarını söyleyen Berberoğlu, şöyle konuştu:

"Kimseye dava açılamaz diye bir kural yoktur ama gözaltının kuralları vardır. Bugün IŞİD bombacısı kalkıyor, polis takibindeyken Ankara 'ya geliyor. İki tane adamı getiriyor. Sabah kahvaltı ettiriyor. Katliamdan sonra tekrar Adana üzerinden Gaziantep'e dönüyor. Olaydan 5 gün sonra gözaltına alınıyor. Televizyon programında bir ifade kullanan ve terör örgütü propagandasıyla suçlanan bir baro başkanı, baroda gözaltına alınıp ifadeye götürülüyor. Burada bir orantısız adaletsizlik var gibi geliyor."