CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke:
- "Bir koalisyon olmayacağının açıklandığı 13 Ağustos tarihinden bugüne kadar Türk Lirası yüzde 10 değer kaybetti"

ÇANAKKALE (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, "Bir koalisyon olmayacağının açıklandığı 13 Ağustos tarihinden bugüne kadar Türk Lirası yüzde 10 değer kaybetti" dedi.

Böke, merkeze bağlı Kepez beldesindeki bir otelde, sivil toplum kuruluşları ile dünyasının temsilcilerinin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçimlerinin ardından yürütülen koalisyon çalışmalarına  değindi.

 " Türkiye için müthiş bir fırsat vardı" diyen Selin Sayek Böke, konuşmasına şöyle devam etti:

 "Bu fırsat partiler için değildi. Fırsat, Türkiye içindi. Türkiye için de fırsat olduğunu çok net bir şekilde gördük. CHP'nin 'Önce Türkiye' diyen, sorumluluk sahibi ve devlet insanı özelliği gösteren lideriyle ortaya koymuş olduğu tablo sonucunda Türkiye ekonomisi nispeten rahat bir nefes aldı." 

Böke, istikşafi görüşmeler sürecinde Türk Lirası'nın kendisine benzeyen para birimlerine kıyasla çok daha az değer kaybettiğini hatırlatarak, şunları kaydetti: 

"Sırf 2015'in başından bugüne kadar Türk Lirası yüzde 35'in üzerinde değer kaybetti. İşte o her 1 kuruluşluk değer kaybının sizlerin şirketlerinde, Türkiye'de toplam 1,8 milyar Türk Lirası zarar yazdığı bir dönemde, Türkiye ekonomisini sakinleştirici böyle bir etkinin de çok kıymetli olduğu bilinci ve sorumluluğuyla bu müzakereleri yürüttük. Ancak bu fırsatın bir gerçeğe dönüşmeyeceği ortaya çıktığından ve bizim önceden söylemiş olduğumuz, kabul edilmiş olan o 3 koşulun aksine 3 aylık derin işler yapılmasına fırsat yaratmayacak bir zaman vizyonuyla, daha önemlisi nitelikli Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu reformları yapma cesareti, iradesi gösterme becerisi olacak bir koalisyon değil, seçim hükümeti teklifli gelince maalesef bizlerin hayal ettiği Türkiye için o fırsatı gerçeğe dönüştürmek mümkün olmadı. Bunun sonrasında ortaya çıkmış tablo ne fırsatın kaçtığını çok net bir şekilde ortaya koydu."

Türk Lirası'ndaki değer kaybının önemine dikkati çeken Böke, şu bilgileri verdi:

"Bir koalisyon olmayacağının açıklandığı 13 Ağustos tarihinden bugüne kadar Türk Lirası yüzde 10 değer kaybetti. Bu yüzde 10'luk değer kaybının ortaya çıkarttığı ekonomik maliyeti yine sizler benden çok daha iyi biliyorsunuz, bizzat yaşıyorsunuz. Etkiyi sadece döviz kurunda görmedik. Faizler 2008 yılına kıyasla en yüksek düzeyine ulaştı. Bunlar hızlı gördüğümüz etkilerdi. Ancak maalesef yine bu hafta değerli canlarımızı kaybettiğimiz ama bu hataya gelene kadar, işte o barışı Türkiye'de savunmak, korumak ve yükümlü olan sevgili genç askerlerimiz, polislerimiz, canlarımız her gün her sabah bir acıya uyanmamıza sebep oluyor. Türkiye bu tabloyu hak etmiyor. Bundan daha iyisi mümkün. 'Önce Türkiye' diyen bir sorumlulukla siyasetin çözümsüzlük değil, çözüm üretmesi için gayret gösteren bir yaklaşımla, kuvvetli bir lider, bir devlet insanı, ama ekip çalışmasını bilecek kadar da liyakata değer veren bir yönetim yaklaşımıyla Türkiye'nin yapamayacağı iş yok. İşte umudumuz buradan geçiyor."