CHP Genel Sekreteri Tekin:

CHP Genel Sekreteri Tekin:
CHP Genel Sekreteri Tekin:
"Bugün baktığımızda sadece bizim coğrafyamızdan değil, içinde Ortadoğu coğrafyası dahil olmak üzere herkesin kanının olduğu ve bizim varlık sebebimiz olan bir yerde siyasetin yapılması, başta şehitlere hakarettir, insanlığa hakarettir"

ÇANAKKALE (AA) -  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Bugün baktığımızda sadece bizim coğrafyamızdan değil, içinde Ortadoğu coğrafyası dahil olmak üzere herkesin kanının olduğu ve bizim varlık sebebimiz olan bir yerde siyasetin yapılması, başta şehitlere hakarettir, insanlığa hakarettir" dedi.

Beraberindeki partililerle Çanakkale'den Gelibolu Yarımadası'na geçen Tekin, Şehitler Abidesi'ni ziyaret etti.

Gezinin ardından bir gazetecinin, "24-25 Nisan'da Çanakkale Kara Savaşları törenleri yapıldı. Siz biraz gecikmeli geldiniz" şeklindeki hatırlatması üzerine Gürsel Tekin, şöyle konuştu:

"Hayır, biz gecikmeli falan gelmiş değiliz. Şuna çok üzüldüğümü ifade etmek istiyorum; Hayatın her alanını, bütün değerlerimizi, inançlarımızı siyasette kullandık, malzeme ettik ama hiç olmazsa şehitlerimizi, ölülerimizi siyasete malzeme etmesinler. Rica ediyorum. Konuşulmadık hiçbir şey yok. Bakın, CHP'nin projeleri var, konuşuluyor. Sayın Davutoğlu, sanki 'savaş varmış' gibi önümüzdeki süreçte savaş malzemelerinin nasıl üretileceğini söylemiş. Farklı siyasi partiler başka şeyleri söyleyebilir. Bizim birbirimize söyleyebileceğimiz çok şeylerimiz var ama unutmamalıyız ki ortak değerlerimiz var. Bugün baktığımızda sadece bizim coğrafyamızdan değil, içinde Ortadoğu coğrafyası dahil olmak üzere herkesin kanının olduğu ve bizim varlık sebebimiz olan bir yerde siyasetin yapılması, başta şehitlere hakarettir, insanlığa hakarettir. Bunu muaf tutmamız lazım. Burada siyaset yapılmaz. Siyasetin alanı burası olabilir mi? Ne yazık, üzülerek söylüyorum; Camiler, inançlar, aklınıza gelebilecek bütün değerlerimiz siyaset malzemesi oldu. Buna izin vermeyeceğiz, ölülerimizi, şehitlerimizi siyaset malzemesi haline getirmeyeceğiz."

Tekin'e, Kara Savaşları'nın 100'üncü yıl törenlerine ilişkin davet tartışmaları da soruldu.

Bu tartışmanın son derece doğal olduğunu ifade eden Gürsel Tekin, "Bu kadar önemli, toplumun, Anadolu coğrafyasının ortak değeri olan bir yerde devlet bir etkinlik yapıyorsa, siyasi partilerin davet edilmemesi büyük bir ayıptır. Daha sonra o fotoğrafları görünce 'iyi ki o davete katılmamışız' diye düşündüm. Burayı CHP yönetiyor. Bunun öğrenilmesi lazım. Siz 'Turist Ömer' gibi 100 yılda bir gelmişsiniz. Ayıptır, yapmayın" diye yanıt verdi.

Tekin, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in, çözüm sürecine ilişkin, "Bizim açımızdan yolun sonuna geldik, artık bunu toparlama görevi hükümetindir" açıklamasını da değerlendirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun, süreç başladığında, parti meclisinde yaptığı konuşmayı hatırlatan CHP Genel Sekreteri Tekin, "(Kardeş kanının durması için yapılması gereken 4 madde var. Bunlara bağlı kalırsanız, CHP olarak bu süreçte biz de destek veririz. En önemlisi de halka hesap veremeyeceğiniz hiçbir olaya girmeyin) demişti. Şimdi şunu soruyorum her iki tarafa, tabii ki başta Başbakan'a soruyorum; Dolmabahçe Sarayı'ndaki toplantının temel amacı neydi? Ne konuşuldu? Hangi mutabakat sağlandı? Bu mutabakata kim uymadı? Bu sürecin içindeki maddeler nedir? Tabii ki bunların gizli kalması mümkün değildir ama inanıyorum ki tarafların biri, bunu mutlaka açıklayacaktır" ifadelerini kullandı.