ÇOMÜ'de yeni akademik yıl başladı

ÇOMÜ'de yeni akademik yıl başladı
ÇOMÜ'de yeni akademik yıl başladı
- Rektör Prof. Dr. Acer: - "Türkiye ve üniversite için öncelikli mesele güvenlik"

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Türkiye ve üniversite için öncelikli meselenin güvenlik olduğunu söyledi.

Acer, yeni akademik yılın başlaması dolayısıyla Dardanos Yerleşkesi'nde düzenlediği basın toplantısında, ÇOMÜ'de önceki yıla oranla 3 bin öğrencilik artış olduğunu söyledi.

Yeni akademik yılda 46 bin 77 öğrencinin ders başı yaptığını aktaran Acer, Türkiye ve üniversite için öncelikli meselenin güvenlik olduğunu belirtti.

Ülkede seçim sürecine gidildiğine ve terör olayları yaşandığına işaret eden Acer, "Üniversitemiz bağlamında güvenlik meselesi bizim için öncelik bir mesele haline geldi. Biz de gerekli ihtimamı ve dikkati sarf etmeye gayret gösteriyoruz. Bu bağlamda bundan yaklaşık iki hafta önce Sayın Valimizin başkanlığında emniyet ve MİT müdürümüz ile güvenlikten sorumlu personelin katılımıyla toplantı yaptık. Toplantıda, güvenliği tehdit edebilecek unsurlar, faaliyetler neler olabilir, nasıl engellenebilir konuları üzerinde konuştuk" diye konuştu.

Acer, öğrencilerin bazı haklarını kullanarak bazı meselelere ilişkin gösteriler, protestolar yapabileceğini dile getirdi.

Bu protesto ve gösterilerin barışçıl çerçevede, kimsenin malına, canına zarar vermeyecek,  eğitim ve öğretimi aksatmayacak nitelikte olması gerektiğini vurgulayan Acer, şunları kaydetti:

"Herkesin gösteri ve yürüyüş hakkına, ki bu temel insan haklarından biridir, saygımız sonsuzdur ama hukuk çerçevesinde bakıldığı zaman herkesin canı, malı ve güvenliği de bir o derece korunan çıkardır. Olası olaylara karşı birtakım tedbirler aldık. Başlamaması için tedbirleri alıyoruz ama başladıktan sonra bu tür olayların sıkıntıya yol açmaması için de biraz ikna edici yöntemlerle müdahale edilmesi gerektiğinin farkındayız. Bu en doğru yöntem. Dekanlarımıza özellikle tembih ediyoruz; bu tür olaylar olduğu zaman hemen öğrencilerle kontak kuracak, onları ikna etmeye çalışacaklar."

Üniversitenin çok sayıda güvenlik görevlisi bulunduğunu, bunların büyük bölümünün özel kuruluşlara bağlı olduğunu anlatan Acer, olaylara karşı daha etkili davranmaları ve müdahale edebilmelerini sağlayabilmek için hizmet içi eğitim verileceğini ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Acer, kentin ve ÇOMÜ'nün huzurlu ortamı bulunduğunu ve bunu korumaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.