Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale'de
Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale'de
- Erdoğan, cuma namazını kıldığı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tacettin Aslan Camisi'ni ibadete açtı

ÇANAKKALE (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tacettin Aslan Camisi'ni ibadete açtı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla 18 Mart Stadı'nda düzenlenen törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin ardından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tacettin Aslan Camisi'ne geldi.

Cuma namazını burada kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazın ardından TBMM Başkanı İsmail Kahraman, bakanlar, milletvekilleri ve diğer ilgililerle caminin açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan, "Bu açılış sebebiyle müminlere hakikaten yaraşır böyle bir tatbikat camisinin olması, öğrencilerimiz için böyle bir fırsatın hazırlanmış olması çok çok anlamlı, çok çok hayırlı. Burada artık ilahiyat öğrencileri herhalde bundan sonra vaazları da hutbeleri de onlar irat edecekler, değil mi?" dedi.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hidayet Işık'a dönerek "Öyle yapmamız lazım" diyen Erdoğan, o yönde bir program hazırlandığının belirtilmesi üzerine, "Ben imam hatip dörtteydim, İstanbul'da Yeni Cami'de vaaza çıktım, Kadir Gecesi'nde." diye konuştu.

18 Mart Şehitler Haftası'nın içinde taçlandırılmış bir günde bir arada olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, gazilerimize Rabbimden şifalar diliyorum. İnşallah şu terör belasından Rabbim bir an önce kurtulma fırsatını bizlere lütfetsin." ifadesini kullandı.

Öğrencilere derslerinde başarılar dileyen ve Dekan Işık'a fakültede kaç öğrencinin bulunduğunu soran Erdoğan, bin 930 öğrencinin öğrenim gördüğünün ifade edilmesi üzerine, öğrencilerin kaçının kız, kaçının erkek olduğunu sordu. Kız öğrencilerin çoğunlukta olduğunu öğrenen Erdoğan, Hazreti Muhammed'in, "Cennet annelerin ayaklarının altındadır" hadisi şerifini okuyarak, "Değil mi? Buraya doğru gidiyoruz. Cennet tabii annelerin ayakları altında olduğu için o ayakların altı da öpülüyor, değil mi?" diye konuştu.

Çanakkale Müftüsü İbrahim Öcüt'ün yaptığı duanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ya Allah, bismillah" diyerek kurdelayı kesti ve camiyi ibadete açtı.

Erdoğan, camiden ayrılırken kendisini bekleyen vatandaşları selamladı.