Dedesinin savaştığı yerde "barışsever" bir Anzak torunu

Dedesinin savaştığı yerde "barışsever" bir Anzak torunu
Dedesinin savaştığı yerde "barışsever" bir Anzak torunu
- Avustralyalı gazi torunu Rogers: - "O kadar genç insanın yaşadığı o trajik durumu insan düşündüğü zaman etkileniyor. Ben de geldiğimde çok etkilendim. Bununla ilgili iki düşünce var; birisi kahramanca olaya yaklaşım, onu kucaklamak bir de benim gibi 'Zaten burada hiç olmamamız gerekiyordu' diyenler var. Ben öyle düşünüyorum" - "Buradan alınan derslerle artık umarım geleceğe biraz daha barışsever ve mantıklı bir şekilde yaklaşılır"

ÇANAKKALE (AA)  - HALUK YÜKSEL - HÜSEYİN YEŞİLKAVAK - Çanakkale Savaşları'nda doktor olarak görev yapan İngiliz dedesinin anılarının izini sürerek Gelibolu Tarihi Alanı'ndaki Anzak Koyu'na gelen Avustralyalı Tony Rogers (71), Anzak askerlerinin ülkelerinden binlerce kilometre uzaktaki topraklarda savaşa girmelerini eleştirirken, buradan ders almak gerektiğini söyledi.

Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümünde, özellikle Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere ve Fransa'dan akın akın gelen binlerce ziyaretçi, dedelerinin yaşamlarını yitirdiği ya da gazi olduğu Gelibolu Tarihi Alanı'nda duygu dolu anlar yaşıyor. 

Dedelerinin ya da yakınlarının anlattığı savaş anıları, belleklerinde hala canlı olan ziyaretçiler, kalabalık gruplar ve rehberler eşliğinde, 100 yıl önce kanlı çatışmaların yaşandığı topraklarda, yıllardır dinledikleri anıları tazeledi. 

Rogers, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İngiliz olan dedesi tıp doktoru William Rogers'ın önce Mısır'da görevliyken Gelibolu'daki çıkarmaya katıldığını söyledi. 

Dedesinin doktor olarak buradan en son çekilen teknede yer aldığını ancak savaşta hiç yaralanmadığını belirten Rogers, "Savaşla ilgili pek konuşmazdı ama kafalarına sürekli mermi yağdıran bir top bataryasıyla ilgili, 'Asyalı' adını takmışlar, onunla ilgili çok şey anlattı. Asya tarafından toplar ateş ettiği zaman sanırım o İntepe'deki batarya, onun ışıklarını gördükleri zaman, eğilirlermiş" dedi.

Rogers, dedesinin nadir de olsa anlattığı anıları, zamanında pek umursamadıklarını ancak yaşlanınca daha çok merak ettiğini dile getirerek, "Şimdi ben merak ediyorum bütün o hikayeleri ama birçoğu işte anılarda, bize anlatılmadığı için kayboldu" ifadesini kullandı. 

Anzak askerlerinin ülkelerinden çok uzaklardaki bir savaşa katıldığını hatırlatan Rogers, şöyle konuştu:

"O kadar genç insanın yaşadığı o trajik durumu insan düşündüğü zaman etkileniyor. Ben de geldiğimde çok etkilendim. Bununla ilgili iki düşünce var; birisi kahramanca olaya yaklaşım, onu kucaklamak bir de benim gibi 'Zaten burada hiç olmamamız gerekiyordu' diyenler var. Ben öyle düşünüyorum. Dünya çok kaotik bir hale geldi. Barışı önemi daha da arttı. Buradan alınan derslerle artık umarım geleceğe biraz daha barışsever ve mantıklı bir şekilde yaklaşılır.

Türkiye 'yi, şu ana kadar gördüğüm ve duyduğum kadarıyla çok beğendim. İstanbul 'a henüz gitmedim ama İstanbul ile ilgili çok şey gördüm, okudum. Çok güzel bir yer, insanlar genelde iyi, çok iyi zaman geçiriyoruz."