Dünya barışı için koştular

Dünya barışı için koştular
Dünya barışı için koştular
- Dünya Barış Koşusu gönüllüleri, Çanakkale'den aldıkları barış meşalesini Bayramiç'e ulaştırdı

ÇANAKKALE (AA) - Uluslararası dostluğu ve barışı teşvik etmeyi amaçlayan küresel bayrak yarışı Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run/ Dünya Barış Koşusu gönüllüleri, Çanakkale'den aldıkları barış meşalesini Bayramiç'e ulaştırdı. 

Çanakkale'den ilçeye bağlı Evciler Köyüne gelen Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run gönüllülerini burada Şehit Osman Özkan Ortaokulu öğrencileri ile köylüler karşıladı. 

Gönüllüler, köylüler ve öğrencilerle sohbet etti. 

 Etkinliğin rehberliğini yapan Mustafa Kayacık, etkinlikle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, "Dünya Barış Koşusu" kurucusunun ölen bir sporcu Tiri Mojni olduğunu belirtti.

Monji'nin başlattığı koşunun dünyada 140 ülkede her yıl yapıldığını ifade eden Kayacık, "Biz Pazartesi günü Çanakkale'de başlattığımız koşuyu Ezine'de sonlandırdık ve bugün buradayız.  Çana gidiyoruz. Biga, Lapseki ve Gelibolu yarımadasında dünya barış koşusunu yaptıktan sonra Türkiye 'deki faaliyet son bulacak" dedi.

Barış koşusuna Çek Cumhuriyeti'nden katılan  Andre Money ise etkinlik kapsamında bütün dünyada barış meşalesi ile koştuklarını belirtti. 

"Her insan bu meşaleyi tutabilir. Bu meşalenin içine barış dileği verebilir" diyen Monej, "Bizler bu dilekleri bir sonraki ülkelere, şehirlere götüreceğiz.  Bizden sonrada bu meşaleyi başka barış sporcuları başka ülkelere taşıyacaktır. Biz hepimiz dünyada büyük bir aileyiz. Hepimiz kardeşiz. Ana mesajımız bu. Bizler farklı ülkelerden geliyoruz ama bizler kardeşiz" değerlendirmesinde bulundu. 

 

Uluslararası nitelikte gerçekleşen etkinliğe, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan, Rusya , Ukrayna, Kırgızistan ve Türkiye'den sporcular katıldı.