Dünya Diyabet Günü

- Çanakkale Halk Sağlığı Müdürü Kütük: "Düzenli yapılan egzersiz, insülin direncini azaltır, şişmanlığı önler, iyi kolesterolü artırır, kötü kolesterolü düşürür, kalp hastalığı riskini azaltır, strese karşı dayanıklılığı artırır"

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Halk Sağlığı Müdürü Burhan Kütük, düzenli yapılan egzersizin, insülin direncini azalttığını, şişmanlığı önlediğini, iyi kolesterolü arttırdığını, kötü kolesterolü düşürdüğünü, kalp hastalığı riskini azalttığını ve strese karşı dayanıklılığı artırdığını bildirdi.

Kütük, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütünün tahminlerine göre 2013 yılı itibarıyla dünyada 380 milyonun üzerinde diyabet hastasının bulunduğunu, önlem alınamazsa bu rakamın 2035'te yüzde 55 artarak yaklaşık 590 milyona ulaşacağının öngörüldüğünü belirtti.

Bu yükselişin başlıca nedenlerinin, nüfus artışı, yaşlanma ve kentleşmenin getirdiği yaşam tarzı değişimi sonucu obezite ve fiziksel hareketsizliğin artması olduğuna işaret eden Kütük, şunları kaydetti:

"Diyabette beslenme, insülin tedavisiyle uzmanlar tarafından planlanmalı ve kişiye özel olmalıdır. Sağlıklı ve doğru beslenmek için 3 ana öğün, 3 ara öğün yemek gerekir. Her öğünde mümkünse sebze ve salata yer almalıdır. Aşırı yağlı ve hazır besinlerden uzak durulmalı, haşlama ve ızgara gibi sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Genel prensipler dışında beslenme tedavisi kişiye özgü olmalıdır. Bunun için diyetisyen desteği alınması uygun olur. Düzenli yapılan egzersiz, insülin direncini azaltır, şişmanlığı önler, iyi kolesterolü artırır, kötü kolesterolü düşürür, kalp hastalığı riskini azaltır, strese karşı dayanıklılığı artırır."