Ege Denizi'nde sığınmacıları taşıyan botun batması

Ege Denizi'nde sığınmacıları taşıyan botun batması
Ege Denizi'nde sığınmacıları taşıyan botun batması
- Olayda yaşamını yitiren 13 kişinin cesetleri, otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi - Kayıp 4 kişinin bulunması için sahil güvenlik ekiplerinin arama kurtarma faaliyetleri sürüyor

ÇANAKKALE (AA) - Ege Denizi'nde, yasa dışı yollardan Yunanistan 'ın Midilli Adası'na gitmeye çalışan yabancı uyruklu kişilerin bulunduğu botun batması sonucu hayatını kaybeden 13 kişinin cesetleri, otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi.

Alınan bilgiye göre, olayın ardından Ayvacık Devlet Hastanesi morguna getirilen 13 ceset, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi amacıyla Ayvacık Belediyesine ait cenaze araçlarıyla Bursa'ya taşındı.

Ölen kişilerin uyrukları ve kimliklerinin tespitine yönelik çalışmalar sürüyor.

Kazadan yaralı kurtulan ve Ayvacık Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan kişiler ise taburcu edildi.

Sahil güvenlik ekipleri ise  kayıp 4 kişi için bölgede arama kurtarma faaliyetlerine devam ediyor.

Yaralı kurtulan ve tedavisinin ardından taburcu edilen kişilerden Filistin uyruklu Nasır Muhammed Sadettin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ayvacık sahilinden botla saat 01.00 gibi denize açıldıklarını söyledi.

Kazanın, Yunanistan'a ulaşmalarına yaklaşık 15 dakika kala meydana geldiğini belirten Sadettin, "Bir gemi botumuza çarptı. Ben ve 3 kişi gemiye tutunduk ve yaklaşık 4,5 saat denizde hareket halindeki gemiyle beraber kaldık. Sonra gemi durdu, insanlar boğulmaya başladı. Kimseyi de kurtaramadım. Allah'tan bir kayık gelip bizi kurtardı ve getirdi" diye konuştu.

Ege Denizi'nde yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmeye çalışan yabancı uyruklu bir grubun bulunduğu botun batması sonucu ilk belirlemelere göre 13 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi kurtarıldı.

Suriyeli sığınmacılar dahil 46 kişi, dün gece Midilli'ye geçmek üzere Ayvacık ilçesi sahilinden lastik botla denize açılmıştı. Denizde ilerleyen grubun bulunduğu bot, bir geminin çarpması sonucu batmıştı. Bölgeye giden sahil güvenlik ekipleri 13 kişinin cesetlerine ulaşmış, 9 yaralıyı kurtarmıştı. Cesetler Ayvacık Devlet Hastanesi morguna götürülmüş, yaralılar ise aynı hastanede tedavi altına alınmıştı. Çanakkale Valiliği, bottaki diğer 24 kişiden 20'sinin Yunan sahil güvenlik ekiplerince kurtarıldığını, 4'ünün ise havadan ve denizden yürütülen çalışmalarla arandığını açıklamıştı.