Ege Denizi'nde yabancı uyrukluları taşıyan teknenin batması

Ege Denizi'nde yabancı uyrukluları taşıyan teknenin batması
Ege Denizi'nde yabancı uyrukluları taşıyan teknenin batması
- Hayatını kaybedenlerin Suriye ve Afganistan uyruklu oldukları, aralarında 1 bebek, 4 çocuk, 2'si hamile 5 kadının bulunduğu tespit edildi

ÇANAKKALE (AA) - Ege Denizi'nde, sığınmacıları taşıyan teknenin batması sonucu ölenlerin  Suriye ve Afganistan uyruklu oldukları, aralarında 1 bebek, 4 çocuk , 2'si hamile 5 kadının bulunduğu belirlendi. 

Sahil Güvenlik botuyla Ayvacık'taki Babakale Limanı'na getirilen cesetler, buradan Ayvacık Belediyesine ait araçlarla Ayvacık Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. 

Denizden sağ olarak kurtarılanlar ise bu sırada sahil güvenlik botunun güvertesinde kaybettikleri yakınları ve arkadaşları için gözyaşı döktü. Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarılan ve durumlarının iyi olduğu öğrenilenler, sağlık kontrolü için Ayvacık Devlet Hastanesine götürüldü.  

Yetkililer, sığınmacıların Suriye ve Afganistan uyruklu olduklarını, ölenler arasında 6-7 aylık bir bebek, 3'ü kız 4 çocuk, 2'si hamile 5 kadın ve 2 erkek olduğunu tespit etti. 

Bu arada, kurtarılanların ifadeleri doğrultusunda sahil güvenlik ekiplerine ait 6 bot, bölgede arama kurtarma faaliyetlerine devam ediyor. 

Ayvacık ilçesi sahillerinden yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmeye çalışanları taşıyan teknenin batması sonucu, 12 kişi yaşamını yitirmiş, 25 kişi Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarılmıştı. Kurtarılanlar, ifadelerinde teknede 48 ila 52 kişinin bulunduğunu belirtmişti.