Ege Denizi'nde yasa dışı geçişler

Ege Denizi'nde yasa dışı geçişler
Ege Denizi'nde yasa dışı geçişler
- Ayvacık ilçesinde, yasa dışı yollardan Midilli Adası'na gitmek isteyen ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle bunu gerçekleştiremeyen sığınmacılar, yağıştan korunmak için otogar ve cami avlularına sığındı

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek isteyen ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle bunu gerçekleştiremeyen  Suriye ve Afganistan uyruklu sığınmacılar, yağıştan korunmak için otogar ve cami avlularına sığındı.

Ayvacık'ta, üç gündür aralıksız devam eden yağış nedeniyle Midilli Adası'na geçemeyen sığınmacılar, ilçe otogarında ve cami bahçelerinde yoğunluk oluşturdu.

Otobüslerle başka illere gitmek için ilçede otobüs firmalarının önlerinde uzun kuyruklar oluşturan sığınmacılar, marketlerin tenteleri ve cami avlularında yağmurun kesilmesini beklerken, zaman zaman ateş yakarak ısınmaya çalışıyor.

İlçede son üç günde, yasa dışı yollarla Midilli Adası'na geçmeye çalışan, aralarında  kadın ve çocukların da bulunduğu Suriye ve Afganistan uyruklu 162 kişi yakalanmıştı.