Gelibolu Yarımadası törenlere hazır

Gelibolu Yarımadası törenlere hazır
Gelibolu Yarımadası törenlere hazır
- Tarihi Alan Başkanı Gürkan: - "Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile koordineli bir çalışma yapılıyor. Bölgede yapılan planlamalarla ilgili gerekli izinleri yine biz kendilerine sağladık. Bölgedeki tüm çalışmayı tamamladık"

ÇANAKKALE (AA) - Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı Mehmet Gürkan, Cumhurbaşkanlığının ev sahipliğinde yarın ve 8 Ağustos 'ta gerçekleştirilecek alternatif törenler için tüm hazırlıklarının tamamlandığını söyledi.

Gürkan, AA muhabirine, Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü törenlerinin resmi programının 24-25 Nisan'da yapıldığını hatırlattı.

Bu törenlere Avustralya ve Yeni Zelanda'dan kura ile belirlenen 10 bin 500 kişinin katıldığını anımsatan Gürkan, resmi törenlere katılamayan ve Çanakkale'ye gelmek isteyen iki ülke vatandaşları için alternatif törenler düzenlendiğini belirtti.

Gürkan, yarınki törenlerin Avustralya hükümeti, 8 Ağustos'taki etkinliklerin ise Yeni Zelanda Hükümeti tarafından gerçekleştirileceğini aktararak, şunları kaydetti:

"Avustralya ve Yeni Zelanda hükümetleri tarafından burada bir anma töreni gerçekleştirilecek. Her iki ülkenin temsilcileri kendi mezarlık ve anıtlarında gerekli düzenekleri sağlıyorlar. Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile koordineli bir çalışma yapılıyor. Bölgede yapılan planlamalarla ilgili gerekli izinleri yine biz kendilerine sağladık. Bölgedeki tüm çalışmayı tamamladık. Herhangi bir aksaklık olmaması için son incelemeleri yapıyoruz."

Anma programının ilk bölümünü oluşturacak ve yarın başlayacak törenler, 10.00-18.00 saatlerinde Avustralya hükümetince, 8 Ağustos'taki ikinci bölümü ise 15.00-19.00 saatlerinde Yeni Zelanda hükümetince yapılacak.

Törenlere, Avustralya Genel Valisi Peter Cosgrove, Yeni Zelanda Genel Valisi Jerry Mateparae ile bu iki ülkeden üst düzey temsilci ve askeri personel katılacak.