Gelibolu Ziraat Odası Başkanı Eraslan:

Gelibolu Ziraat Odası Başkanı Eraslan:
Gelibolu Ziraat Odası Başkanı Eraslan:
- "Çiftçinin ayçiçeğindeki mağduriyeti giderilmeli"

ÇANAKKALE (AA) - Gelibolu Ziraat Odası Başkanı Atilla Eraslan, çiftçinin ayçiçeğindeki mağduriyetinin gerilmesi gerektiğini bildirdi.

Eraslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Trakya Birlik'in geçen yıl 100 bin ton ön alım yaptıktan sonra ön alım fiyat açıklaması yaptığını söyledi.

Bu yıl ise kurumun 20-25 bin ton alım yapılıktan sonra fiyat açıklamasının ayçiçeği alım fiyatlarını olumsuz etkilediğini belirten Eraslan, şunları kaydetti:

"Trakya Birlik'in açıklaması, serbest piyasada tonu bin 600-bin 650 liradan alıcı bulan ayçiçeğinin fiyatının bin 450 liraya düşmesine sebep olmuştur. Yurt dışından ithal edilecek ayçiçeğinin maliyeti yüzde 40 yağ oranı için bin 750-bin 760 lira civarındadır. Döviz kurlarının sürekli yükseldiği, çiftçinin girdi maliyetlerinin arttığı bu ortamda çiftçimizin farklı fiyat politikalarla ezilmesini engelleyecek olan kurumların başında çiftçi kuruluşu olan Trakya Birlik gelmektedir. Birliğin çiftçimizin mağduriyetini giderecek bir fiyatlandırma yapacağı kanaatindeyiz."


  ETİKETLER:

  Döviz

  ,

  Çanakkale

  ,

  Gelibolu

  ,

  Trakya

  ,

  Ziraat

  ,

  lira

  ,

  Birlik