Kanada heyetinden Vali Erkal'a ziyaret

Kanada heyetinden Vali Erkal'a ziyaret
Kanada heyetinden Vali Erkal'a ziyaret
- Newfouldland Eyaleti İş Turizm Kültür ve Kırsal Kalkınma Bakanı Vekili Alastaier O'Reilly ile beraberindeki grup, Vali Erkal'a ziyarette bulundu

ÇANAKKALE (AA) - Kanada'nın Newfouldland Eyaleti İş  Turizm  Kültür ve Kırsal Kalkınma Bakanı Vekili Alastaier O'Reilly ile beraberindeki heyet, Çanakkale Valisi Hamza Erkal'ı ziyaret etti.

Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılı nedeniyle savaşlar sırasında hayatını kaybeden Kanadalı askerleri anmak için Gelibolu Yarımadası'nda düzenlenen törene katılan O'Reilly ile Newfouldland Eyaleti Kraliyet Alayı Danışma Konseyi Başkanı Ron Penney ve "Kanada Onur 100 Projesi" lideri Melanie Martin, Vali Erkal ile makamında görüştü.

O'Reilly, ziyarette yaptığı açıklamada, Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılıyla ilgili törenlere katılmak için kente geldiklerini söyledi.

Newfouldland'ın Çanakkale Savaşları'na Kanada'dan katılan tek eyalet olduğuna işaret eden O'Reilly, ziyaretleri sırasında Kanadalı askerlerin yerleştiği, çıkartma yaptıkları yerleri gördüklerini belirterek, "Burada bulunmaktan dolayı büyük onur duymaktayız" dedi.

Erkal ise Çanakkale'de hayatını kaybeden askerlerin, kendilerinin misafiri olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Biz kendi evlatlarımızı nasıl koruduysak onların da evlatlarına aynı misafirperverliği gösterdik. O zaman Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda'dan gelenlerin çoğu tamamen İngilizlerin toplamasıyla bu bölgeye gelmişlerdir. Belki birçoğu bu bölgelerden haberdar bile değillerdi. Hiç bilmediği topraklarda, hiç bilmediği milletlere karşı savaşmışlar ancak kendi topraklarımızı cansiparane savunmuştuk. Birçok şehit verdik, onlardan da çok ölüler olmuştur fakat artık savaş değil barış zamanı. 100'üncü yılda barış elimizi bütün dünyaya uzattığımız gibi bizimle savaşan bütün insanlara da elimizi uzattık ve şimdi beraberiz, birlikteyiz."

Ziyaretin sonunda Erkal, konuklarına seramik tabak, Kanada heyeti ise Erkal'a Çanakkale Savaşları'nın konu alındığı kitap hediye etti.