"Kulaçlar Barışa" etkinliğine doğru

"Kulaçlar Barışa" etkinliğine doğru
"Kulaçlar Barışa" etkinliğine doğru
- Çanakkale'de yapılacak etkinlik için başvuru süresi 30 Haziran'a kadar uzatıldı - TMOK Başkan Yardımcısı Usta: - "Anzak Koyu'nda kulaçlarla barışa yüzülecek. Kulaçlar barış için atılırken kimse birinci olmayacak, ikinci de olmayacak. Burada herkes kazanacak"

ÇANAKKALE (AA) -  Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılı dolayısıyla 1 Ağustos'ta yapılacak "Kulaçlar Barışa" uluslararası yüzme etkinliğinin başvuru süresi 30 Haziran'a kadar uzatıldı.

TMOK  Başkan Yardımcısı Nihat Usta, kentte bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Gelibolu Yarımadası'nda yaşanan Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılı anısına organize ettikleri etkinlik için hazırlıklarının sürdüğünü söyledi.

"Kulaçlar Barışa" organizasyonunun 19 Haziran'da sona ermesi planlanan başvuru süresinin bitimini 30 Haziran'a kadar uzattıklarını bildiren Usta, bu etkinliğe yerli ve yabancı yaklaşık bin sporcunun katılmasının beklendiğini anlattı.

Usta, sadece Türkiye'de değil  dünya çapında yankı uyandıracak bir etkinlik planladıklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin barışçıl yaklaşımını böyle bir vesileyle dünyaya duyurmayı amaçlıyoruz. Bu, barış için yapılan bir etkinlik. Dolayısıyla buna yarış adını vermedik. Yarış demiyoruz çünkü 1915'te meydana gelen savaşta her taraftan 500 bin civarında kayıp verilmiş ama tarihe 'centilmenler savaşı' olarak girmiş. O nedenle etkinliğimizin teması; dostluk ve barış. Anzak Koyu'nda kulaçlarla barışa yüzülecek. Kulaçlar barış için atılırken kimse birinci olmayacak, ikinci de olmayacak. Burada herkes kazanacak. Kazanan barış olacak."

Koyun bin 915 metre açığından, 1915 yılına atfen, gemiden bine yakın yüzücünün önce suya çelenk bırakıp ardından kıyıya yüzeceğini belirten Usta, "Barış için attıkları kulaçlar ile Anzak Koyu'na çıkarma yapacaklar. Kıyıya çıkanları topla tüfekle karşılamayacağız, biz de onlara kulaçlarımızı açacağız, bağrımıza basacağız. Kıyıya çıkanlara anı madalyası vereceğiz" ifadesini kullandı.

Usta, etkinliğe başta Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiltere olmak üzere çok sayıda ülkeden katılımcının iştirak edeceğini ve bir kez daha Çanakkale'den dünyaya barış mesajları verileceğini sözlerine ekledi.

Etkinlik için başvuru süresi 30 Haziran'da, belgelerin kabulü ise 6 Temmuz'da sona erecek. Etkinliğe katılmak isteyen sporcular "gelibolu.olimpiyat.org.tr" web adresinden kayıtlarını oluşturabilecek.

Organizasyona katılacak yüzücülerin listesi, TMOK'un resmi internet  sitesinde yayınlanacak.