Kültür ve Turizm Bakanı Topçu, Çanakkale'de:

Kültür ve Turizm Bakanı Topçu, Çanakkale'de:
Kültür ve Turizm Bakanı Topçu, Çanakkale'de:
- (Cıbıltepe Kayak Merkezi'ndeki yangın) Eğer bu bir terör saldırısıysa o bölgede yaşayan kardeşlerimi de söylemek istediğim şudur, sizin canınıza kastediyorlar, sizin ekmeğinizi elinizden alıyorlar. O zaman buradan şu sonuca varıyoruz, demek ki bölücü terör örgütünün düşmanı Kürt'tür, Türkmen'dir değil mi? Çerkez'dir, Laz'dır, neticede bu büyük milletin bizatihi kendisidir"

ÇANAKKALE (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Çanakkale ziyaretleri kapsamında Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı'nda incelemede bulundu. 

GESTAŞ AŞ'ye ait feribotla Eceabat ilçesine geçen Topçu ve beraberindekiler ilk olarak Çanakkale Şehitler Abidesi'ne gitti. Burada incelemelerde bulunan Topçu, daha sonra Tarihi Kentler Birliği üyeleri ile düzenlenen törene katıldı.

Topçu, törenin ardından Seddülbahir Kalesi'ndeki çalışmaları yerinde inceleyip, yetkililerden bilgi aldı. Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'ni ziyaret eden Bakan Topçu, buradan 57. Alay Şehitliği'ni gezip vatandaşlarla sohbet etti.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı Mehmet Gürkan ile görüşen Topçu, Kilitbahir Kalesi'ndeki çalışmaları inceledi, Tarihi Namazgah Tabyaları'nı gezdi.

Ziyaretlerinin ardından Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'ndeki yangınla ilgili açıklama yapan Topçu, olayla ilgili numunelerin aldığını, olay mahalline ulaşıldığını söyledi.

Tesislerin zirve diye adlandırılan en son noktasında ahşaptan bir kafe bulunduğunu, burada çıkan yangın neticesinde zarar oluştuğunu anlatan Topçu, şöyle konuştu:

"Zararın boyutlarıyla ilgili o numunelerin incelenmesi sonucu netice alınacak. Bir terör saldırısı mıdır nedir onu da inceleme sonucu bulacaklarını söylüyorlar. Ama şuraya bakmak lazım. Bu tip şey bir ihmalden veya kendiliğinden bir yangınsa zaten mesele yok. Tamir edilir, düzelir. Maddi boyutuyla ilgili de çalışmaları başlatmışlar. Ama öbür türlüyse, eğer onunla ilgilide zaten tedbirler alınmış, olay mahalline ulaşılması çok önemli o noktada. Memnun oldum. Neticede her tarafa ulaşıyoruz, anında oraya vakıf oluyoruz, bu güzel, buna sevindim."

Topçu, bölgede operasyonlar düzenlendiğini ifade ederek, "Daha evvel orada yapılan operasyonlarda, terör örgütünün bu kadrosundan epey bir zayiat oldu onların açısından. Ama bu onun karşılığı mıdır değil midir? Bilemiyorlar tabii onu. Bir terör saldırısı mıdır değil midir? Sanıyorum ki 3-5 saat içerisinde neticeye varılır. Zaten İçişleri Bakanlığı da açıklar onu daha net. Ama bize de bilgi verecekler orada ki arkadaşlar" dedi.

Kendisinin o bölgenin çocuğu olduğunu aktaran Topçu, şunları kaydetti:

"Ardahan, Kars orası olduğu için ilgi duydum, sordum. Biz onların bir aydır kolunu, budunu budadık. Bunun bilinmesi lazım. Bölücü terör örgütünün yaptığı bu tip saldırılar, işte tır, kamyon yakmak, onu etmek, bunu etmek, bunlar dediğim gibi bu milletin ancak sakalını tıraş etmiş olabilir. O bölge neticede iddia ettikleri işte hakkını, hukukunu savundukları insanların istihdam alanı. Nasılsa hem onları öldürüyorlar, hem ekmeklerini elinden alıyorlar. Eğer bu bir terör saldırısıysa o bölgede yaşayan kardeşlerimi de söylemek istediğim şudur, sizin canınıza kastediyorlar, sizin ekmeğinizi elinizden alıyorlar. O zaman buradan şu sonuca varıyoruz, demek ki bölücü terör örgütünün düşmanı Kürt'tür, Türkmen'dir değil mi? Çerkez'dir, Laz'dır, neticede bu büyük milletin bizatihi kendisidir. Biz kardeşiz, hepimizin düşmanı da bölücü terör örgütüdür. Bu noktaya varıyorum ben."