Kursta pişiyor, ihtiyaç sahibi aileler yiyor

Kursta pişiyor, ihtiyaç sahibi aileler yiyor
Kursta pişiyor, ihtiyaç sahibi aileler yiyor
- Çanakkale'nin Lapseki ilçesindeki aşçılık kursuna katılanların hazırlayıp pişirdiği yemekler, belediye ekiplerince her gün 15 ailenin evlerine kadar götürülüyor - Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürü Akman: - "İnsani bir görev yaptığımıza inanıyoruz. Geliştirdiğimiz projeden hem biz hem de halkımız çok memnun"

ÇANAKKALE (AA) - ERCAN ÖZÇETİN - Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde düzenlenen "aşçılık kursu"nda pişirilen yemekler, her gün ihtiyaç sahibi 15 aileye dağıtılıyor.

Lapseki Belediyesi, Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce düzenlenen kursa katılanların hazırlayıp pişirdiği yemeklerin dağıtımı, belediye ekiplerince gerçekleştiriliyor.

Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürü Orhan Akman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşçılık kursunda 25 kursiyerin yer aldığını söyledi.

Derslere 3 Kasım 2014'te başladıklarını belirten Akman, "Kursumuz 5 Mayıs'ta sona erecek. Hafta içi her gün devam eden kursta ilk olarak teorik dersler verildi, daha sonra pratik derslere geçildi" dedi.

Akman, derslerin sonunda yapılan yemeklerin, belediye ekiplerince tespit edilen yaşlı, ihtiyaç sahibi 15 aileye evlerine kadar götürülüp dağıtıldığını anlattı.

Yardım etmenin yanında israfı da önlediklerini vurgulayan Akman, "Bu da bizim için ayrı mutluluk çünkü insani bir görev yaptığımıza inanıyoruz. Geliştirdiğimiz projeden hem biz hem de halkımız çok memnun" diye konuştu.

Kursiyerlerden Gülşen Gümüş de katılımcıların çoğunun ev kadını olduğu bilgisini verdi.

Yemek yapmayı bildiklerini ancak becerilerini artırmak istediklerini dile getiren Gümüş, "Pratik kısmını biliyorduk, buna teorik kısmı da eklenince ' dünya mutfaklarında neler yapılıyorsa hemen hemen hepsini öğrendik' diyebilirim. Bu, doğal olarak evlerimize yansıyor. Çocuklarımız, yaptığımız yemeklerin lezzetlerinin değiştiğini söylemeye başladığında bizim de hoşumuza gidiyor" ifadesini kullandı.

Zülbiye Demiroğlu da kursu başarıyla tamamlayıp otellerde çalışmak istediğini söyledi. 

Müyesser Türker ise kursun oldukça verimli geçtiğini dile getirdi.