Milletvekili Turan, üniversiteli gençlere aşure dağıttı

Milletvekili Turan, üniversiteli gençlere aşure dağıttı
Milletvekili Turan, üniversiteli gençlere aşure dağıttı
ÇANAKKALE (AA) - AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, ÇOMÜ Genç Liderler Topluluğunun aşure etkinliğine katıldı. Turan, burada öğrencilere...

ÇANAKKALE (AA) - AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, ÇOMÜ Genç Liderler Topluluğunun aşure etkinliğine katıldı. Turan, burada öğrencilere aşure dağıttı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Genç Liderler Topluluğu, İlahiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve ÖSEM içerisinde aşure dağıttı. ÖSEM'de düzenlenen etkinliğe, AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan da katıldı.

Burada önce gençlerle sohbet eden Turan, daha sonra kendi elleriyle aşure ikram etti. Gençlere aşurenin önemini soran Turan, ''Düğünlerinde, bayramlarında olduğu gibi bu şekilde etkinliklerle de gençlerin yanında olmak istiyoruz. Bugün üniversitemizin Genç Liderler Topluluğu çok güzel bir çalışma yapmışlar. Bizim kadim kültürümüzün en önemli günlerinden bir tanesi aşure günüdür. Aşure günü münasebetiyle bütün öğrencilerimize aşure dağıtmaya karar vermişler. Biz de bu etkinlikte birlikte olmak istedik. Kepçemizi alıp kardeşlerimize aşure dağıttık. Mübarek olsun, bereketli olsun.'' dedi.

Aşurenin toplumumuz için çok önemli bir gelenek olduğunu kaydeden Turan, ''Hz. Hüseyin'in şehadetinden tutun da Hz. Nuh'un gemisinin karaya oturmasına kadar. Hz. İbrahim'in ateşinden tutun da Hz. Adem'in dünyaya gönderilişine kadar bir çok önemli günün aşure gününde olduğu ifade edilir. O günün hatırına da bizim insanlarımız aşure tatlısı yapıp dağıtırlar. Gençlerimiz de bu güzel geleneğe bir katkı sağlamışlar. Burada olmayı bir görev bildik. Çanakkalelilerimizle, gençlerimizle aşure paylaşmayı bir görev bildik. O yüzden buradayız. Bu vesile ile tüm kardeşlerimizin, tüm coğrafyamızdaki Müslümanların aşure gününü kutluyorum. İnşallah tarihteki sıkıntılardan ders alarak, bir daha bunların yaşanmamasını dileyerek özellikle, aşurenin hatırını hatırlatmış oluyoruz tekrar. Bizim insanımız aşureye özel önem atfederler. Oruç tutarlar, dua ederler, sadaka verirler. Ben de bunu tavsiye etmiş oluyorum. Tekrar tüm dostlarımızın aşure gününü, muharrem ayını tebrik ediyoruz'' şeklinde konuştu.