Şehitler Abidesi'nde sayokan gösterisi

Şehitler Abidesi'nde sayokan gösterisi
Şehitler Abidesi'nde sayokan gösterisi
- Çanakkale şehitlerini anmak için Gelibolu Yarımadası'na gelen 90 sporcu, sayokan gösterisi sundu

ÇANAKKALE (AA) - Ankara 'dan Çanakkale şehitlerini anmak için Gelibolu Yarımadası'na gelen 90 sporcu, Türk savaş sanatı sayokan gösterisi yaptı.

Çanakkale Savaşları'nda şehit düşen atalarının mezarlarını ziyaret için tarihi yarımadaya gelen sayokan ekibi, alan kılavuzu eşliğinde şehitlik, mezar ve anıtları gezdi, dua etti. Sporcular, daha sonra Şehitler Abidesi'nde gösteri sundu.

Mamak Belediyesi Sayokan Topluluğu Altınakademi Alplik Eğitimcisi Murat Çekiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk kültürünü kendisine yaşam biçimi haline getiren sayokan yapan öğrencileri Çanakkale'ye getirmekten mutlu olduklarını söyledi.

Öğrencilerin şehit atalarının başında dua etmelerine vesile olanlara teşekkür eden Çekiç, "Çanakkale kelimelerle anlatılamayan, sözün bittiği bir yer. Gezide atalarımızın neler yaptığını, nasıl kahramanlıklar gösterdiğini bir kez daha gördük. Onlar, bizlerin bugün özgürce, hür iradeyle, İslamiyeti, Müslümanlığı, dini inancı ne olursa olsun yaşayabilmesi için buraya geldiler ve şehit oldular. Atalarımızın şehadet şerbeti içtiği bu topraklara gelmelerini, diğer spor branşındaki bütün federasyonlara öneriyorum'' diye konuştu.

 

- Sayokan

 

''Savaşçının yolu ve kanı'' ifadesinden oluşturulan sayokan, ilk Türk savaş sanatı olarak biliniyor. Her yaşta yapılabilen sayokanda, 9 aylık eğitimle savaş sanatının tüm teknikleri öğreniliyor.

Sayokanda her bir seviyede farklı kuşak bağlanıyor. Manas Kapısı'na beyaz kuşakla başlanırken, Toy Kapısı'nda gökçin (mavi) kuşak, Kunt Kapısı'nda sarı kuşak, Mamak Kapısı'nda alçin (kırmızı) kuşak, Kazan Kapısı'nda da 4 bulung denilen, beyaz, mavi, sarı ve kırmızı renklerin olduğu kuşak kullanılıyor.

Bu kuşaklardan sonra siyah kuşağa geçiliyor ve istenilirse antrenörlüğe devam ediliyor.